Trójwymiarowa katedra świętych Janów

Toruńską katedrę świętych Janów, jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce, można oglądać w internecie, w formie trójwymiarowej prezentacji. Platforma 3D pozwala "rozebrać" budynek, by prześledzić fazy budowy kościoła.

"Gotyk w 3D to odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których internet staje się głównym narzędziem edukacji i promocji turystycznej. Zrealizowana po raz pierwszy w historii trójwymiarowa rekonstrukcja kościoła pozwala nam lepiej zrozumieć dzieje świątyni, a zastosowane efektowne animacje wnoszą do prezentacji katedry nową jakość poznawczą, którą z pewnością docenią zarówno mieszkańcy Torunia, jak i odwiedzający miasto turyści" - podkreślił ks. prałat Marek Rumiński, kustosz i proboszcz toruńskiej katedry, inicjator prezentacji katedry w technologii 3D

Na miejscu dzisiejszej, monumentalnej katedry św. Janów w Toruniu stał kiedyś mały kościółek parafialny. Dzięki rekonstrukcji obejrzeć można cztery etapy rozwoju architektury katedry, trójwymiarowe modele Chrzcielnicy Kopernika oraz drugiego co wielkości w Polsce dzwonu Tuba Dei.

Platforma internetowa pozwala przyjrzeć się także z bliska średniowiecznym malowidłom: Sądowi Ostatecznemu, wyobrażeniom św. Jana Ewangelisty, św. Jana Chrzciciela. Wszystkie elementy przedstawiane są w postaci dwu- i trójwymiarowych makiet interaktywnych, umożliwiających obejrzenie z bliska nawet najdrobniejszych detali.

Makiety można dowolnie obracać, by oglądać obiekty z dowolnej strony. Dodatkową atrakcją jest elektroniczny suwak, pozwalający dowolnie odkrywać ściany budowli i oglądać konstrukcję wnętrza. Serwis internetowy jest obecnie dostępny w trzech, a docelowo będzie pięciu wersjach językowych.

Platforma internetowa to pierwszy etap projektu związanego z prezentacją katedry w 3D. Wiosną 2011 r. na wieży kościoła zostanie uruchomiona sala projekcyjna, w której wszyscy odwiedzający katedrę św. Janów będą mogli obejrzeć trójwymiarową (stereoskopową) prezentację historii kościoła, pierwszą tego rodzaju prezentację obiektu sakralnego w Polsce.

Platforma jest dostępna w internecie pod adresem www.katedrawtoruniu.pl. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy własnych parafii.

Toruńska katedra św.św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty jest najstarszą świątynią gotycką na ziemi chełmińskiej, której początki związane są z momentem nadania Toruniowi praw miejskich w 1233 r. Budowę kościoła farnego rozpoczęto zaraz po translokacji miasta na dzisiejsze miejsce, w latach 1233-1236.

W ciągu XIV i XV w. świątynia osiągnęła, po rozbudowie, długość ponad 56 m, a wysokość wnętrza ponad 27 m. Na 52-metrowej wieży, postawionej na początku XV w. zawieszono potężny dzwon o wadze ponad 7 ton, który odlany został w Toruniu w 1500 r. Dzwon nosi nazwę "Tuba Dei" czyli "Trąba Boża", zaliczany jest on do największych dzwonów w Polsce - ma średnicę 2,17 m.

W okresie luterańskim kościół służył protestantom, którzy pobielili wnętrze świątyni, zakrywając malowidła ścienne. Wystrój wnętrza pochodzi głównie z okresu barokowego. W kościele zachowała się chrzcielnica gotycka z XIII w., przy której został ochrzczony Mikołaj Kopernik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
1°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »