Toruńską katedrę świętych Janów, jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce, można oglądać w internecie, w formie trójwymiarowej prezentacji. Platforma 3D pozwala "rozebrać" budynek, by prześledzić fazy budowy kościoła.
"Gotyk w 3D to odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których internet staje się głównym narzędziem edukacji i promocji turystycznej. Zrealizowana po raz pierwszy w historii trójwymiarowa rekonstrukcja kościoła pozwala nam lepiej zrozumieć dzieje świątyni, a zastosowane efektowne animacje wnoszą do prezentacji katedry nową jakość poznawczą, którą z pewnością docenią zarówno mieszkańcy Torunia, jak i odwiedzający miasto turyści" - podkreślił ks. prałat Marek Rumiński, kustosz i proboszcz toruńskiej katedry, inicjator prezentacji katedry w technologii 3D
Na miejscu dzisiejszej, monumentalnej katedry św. Janów w Toruniu stał kiedyś mały kościółek parafialny. Dzięki rekonstrukcji obejrzeć można cztery etapy rozwoju architektury katedry, trójwymiarowe modele Chrzcielnicy Kopernika oraz drugiego co wielkości w Polsce dzwonu Tuba Dei.
Platforma internetowa pozwala przyjrzeć się także z bliska średniowiecznym malowidłom: Sądowi Ostatecznemu, wyobrażeniom św. Jana Ewangelisty, św. Jana Chrzciciela. Wszystkie elementy przedstawiane są w postaci dwu- i trójwymiarowych makiet interaktywnych, umożliwiających obejrzenie z bliska nawet najdrobniejszych detali.
Makiety można dowolnie obracać, by oglądać obiekty z dowolnej strony. Dodatkową atrakcją jest elektroniczny suwak, pozwalający dowolnie odkrywać ściany budowli i oglądać konstrukcję wnętrza. Serwis internetowy jest obecnie dostępny w trzech, a docelowo będzie pięciu wersjach językowych.
Platforma internetowa to pierwszy etap projektu związanego z prezentacją katedry w 3D. Wiosną 2011 r. na wieży kościoła zostanie uruchomiona sala projekcyjna, w której wszyscy odwiedzający katedrę św. Janów będą mogli obejrzeć trójwymiarową (stereoskopową) prezentację historii kościoła, pierwszą tego rodzaju prezentację obiektu sakralnego w Polsce.
Platforma jest dostępna w internecie pod adresem www.katedrawtoruniu.pl. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy własnych parafii.
Toruńska katedra św.św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty jest najstarszą świątynią gotycką na ziemi chełmińskiej, której początki związane są z momentem nadania Toruniowi praw miejskich w 1233 r. Budowę kościoła farnego rozpoczęto zaraz po translokacji miasta na dzisiejsze miejsce, w latach 1233-1236.
W ciągu XIV i XV w. świątynia osiągnęła, po rozbudowie, długość ponad 56 m, a wysokość wnętrza ponad 27 m. Na 52-metrowej wieży, postawionej na początku XV w. zawieszono potężny dzwon o wadze ponad 7 ton, który odlany został w Toruniu w 1500 r. Dzwon nosi nazwę "Tuba Dei" czyli "Trąba Boża", zaliczany jest on do największych dzwonów w Polsce - ma średnicę 2,17 m.
W okresie luterańskim kościół służył protestantom, którzy pobielili wnętrze świątyni, zakrywając malowidła ścienne. Wystrój wnętrza pochodzi głównie z okresu barokowego. W kościele zachowała się chrzcielnica gotycka z XIII w., przy której został ochrzczony Mikołaj Kopernik.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.