Uwrażliwieniu młodych ludzi na potrzeby dzieci z Afryki poświęcone było spotkanie uczniów bytomskiego liceum z przedstawicielami Fundacji Usłyszeć Afrykę.
Czy wiesz, że:
Od takiego quizu w rozpoczęło się 20 grudnia spotkanie uczniów I L.O im. Jana Smolenia w Bytomiu z przedstawicielami Fundacji Usłyszeć Afrykę (FUA).
Celem działania FUA jest długofalowa pomoc afrykańskim dzieciom poprzez umożliwienie im dostępu do edukacji, co np. w Ugandzie zawsze wiąże się z kosztami (państwo nie zapewnia bezpłatnej edukacji). Taka pomoc jest często jedyną szansą uniknięcia życia na ulicy, wyjścia z bezdomności czy biedy. Obecnie, w ramach projektu edukacyjnego "Ekirooto" (w języku luganda "marzenie"), pod opieką Fundacji Usłyszeć Afrykę jest pięcioro dzieci z Kampali (Uganda). Dzięki darczyńcom z Polski: Hussein, Samuel, Ivan, Richard i Alex mogą się uczyć w bardzo dobrej szkole z internatem.
Uczniowie „Smolenia” z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania Małgorzaty Łokaj, prezes FUA, o jej doświadczeniach z pracy w Afryce, o rzeszy bezdomnych dzieci śpiących w kartonach lub workach po cukrze, o kilkulatkach żebrzących na ulicach, grzebiących w śmietnikach w poszukiwaniu czegokolwiek do jedzenia, o faszerowanych narkotykami i zmuszanych do zabijania swoich bliskich dzieciach – żołnierzach siłą wcielanych do partyzanckiej armii w północnej Ugandzie. W ramach spotkania można było obejrzeć film „Jest taki świat” dokumentujący historię Ivana, bardzo uzdolnionego chłopca, który z ulicy trafił do zespołu uświetniającego występami akrobatycznymi kampanię wyborczą obecnego prezydenta Ugandy.
Jak podkreśliła Małgorzata Łokaj, w Afryce, jej mieszkańcach, drzemie ogromny potencjał i nigdy nie wiemy, czy akurat „nasz” podopieczny nie dokona czegoś wielkiego. Jako przykład podała historię Wiliama Kamkwamby z Malawi, który jako 13-letni chłopiec, wykorzystując stare koło od roweru i znalezione gdzieś na wysypisku śmieci dynamo, zbudował elektrownię wiatrową, dając w ten sposób prąd do oświetlenia domów w całej jego wiosce (historia opisana w książce „O chłopcu, który ujarzmił wiatr”).
Uczniowie mogli też bezpośrednio porozmawiać z wolontariuszami FUA, a także obejrzeć i dotknąć różnych afrykańskich przedmiotów, w tym zabawek wykonanych przez afrykańskie dzieci, jak np. lalka „Barbie” z kory bananowca czy samochód z drutu i starych klapków po prysznic.
Wizyta Fundacji Usłyszeć Afrykę odbyła się na zaproszenie Dyrektor I LO w Bytomiu p. Katarzyny Łozy.
Więcej na temat FUA: www.uslyszecafryke.org
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.