Wykaz najważniejszych wydarzeń roku 2010 w Watykanie.
CZERWIEC
3 – w Boże Ciało Benedykt XVI przewodniczył Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice św. Jana na Lateranie, z powodu ulewnego deszczu nie odbyła się natomiast – po raz pierwszy od 25 lat – procesja eucharystyczna do bazyliki Matki Bożej Większej
4-6 – podróż apostolska Ojca Świętego na Cypr
9-11 – z udziałem ok. 15 tys. duchownych z całego świata w Rzymie uroczyście zamknięto Rok Kapłański (trwał od 19 VI 2009). 10 VI odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne pod przewodnictwem Ojca Świętego, który w obszernym przemówieniu do jego uczestników przypomniał im i podkreślił, że podstawowym priorytetem kapłana jest jego codzienna modlitwa i więź z Chrystusem. Nazajutrz papież przewodniczył na Placu św. Piotra uroczystej Mszy św., podczas której kapłani odmówili wraz nim akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi przed ikoną „Salus Populi Romani”.
14 – w przemówieniu do wykładowców i studentów Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów dla Stolicy Apostolskiej, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że przedstawiciel papieski ma być znakiem obecności Następcy św. Piotra w danym kraju i miejscowym Kościele oraz jego miłości do tego kraju i tamtejszych wiernych.
20 – Ojciec Święty wyświęcił na kapłanów w bazylice św. Piotra 14 diakonów z diecezji rzymskiej
29 – podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej, tradycyjnie (od ponad 30 lat) z udziałem delegacji Patriarchatu Konstantynopola, papież wręczył paliusze 38 arcybiskupom metropolitom, w tym nowemu prymasowi Polski, metropolicie gnieźnieńskiemu abp. Józefowi Kowalczykowi.
30 – papież mianował dotychczasowego stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy nowojorskiej siedzibie ONZ abp. Celestino Migliorego nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce.
LIPIEC
4 – wizyta papieża w Sulmonie w Abruzji z okazji 800. rocznicy urodzin św. Celestyna V, papieża.
7-9 – 45. posiedzenie Rady Kardynałów ds. Badania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem kard. T. Bertonego. Ogłoszono, że w r. 2009 przychody Stolicy Świętej wyniosły prawie 250,2 mln euro, a wydatki – blisko 254,3 mln euro, czyli rok ten zamknęła ona deficytem w wysokości nieco ponad 4,1 mln euro. Na zakończenie obrad podziękowano wszystkim, którzy wspierają materialnie posługę apostolską i działalność charytatywną Ojca Świętego.
SIERPIEŃ
3 – na posiedzeniu Papieskiej Rady „Cor Unum” i Fundacji „Populorum progressio” w Santo Domingo (20 VII-3 VIII) poinformowano, że za pośrednictwem obu tych organizacji Kościół katolicki wykona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 186 projektów społecznych (rolnictwo, oświata, służba zdrowia itp.) wartości ponad 2 mln dolarów.
7 – papież niespodziewanie odwiedził sanktuarium maryjne Matki Bożej Potrzebujących w Pereto (Abruzja), a następnie wypoczywających w pobliskich okolicach kardynałów Fiorenzo Angeliniego i Angelo Sodano.
24 – Kongregacja Ewangelizacji Narodów wsparła sumą 1,2 mln euro 131 katolickich ośrodków pomocy zarażonym wirusem HIV w 41 krajach, głównie w Afryce, oraz przekazała 300 tys. euro na pomoc dla uchodźców, przede wszystkim w Kongu (Kinszasa), Sudanie i Haiti.
WRZESIEŃ
5 – wizyta Benedykta XVI w Carpineto Romano w diecezji Anagni-Alatri, gdzie 200 lat temu urodził się Vincenzo Gioacchino Pecci, czyli późniejszy papież Leon XIII
16-19 – podróż papieża do Wielkiej Brytanii (Szkocja i Anglia)
PAŹDZIERNIK
3 – podróż Ojca Świętego do Palermo
10-23 – Zgromadzenie Specjalne dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów pod hasłem „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo. «Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli» (Dz 4, 32)”. Wzięło w nim udział 9 patriarchów, 19 kardynałów, 65 arcybiskupów, 19 arcybiskupów tytularnych, 53 biskupów diecezjalnych, 21 biskupów tytularnych oraz 36 ekspertów duchownych i świeckich, 34 audytorów i 14 delegatów ekumenicznych z innych wyznań, jak również kilku przedstawicieli judaizmu i islamu. W czasie obrad szczególnie wiele uwagi poświęcono trudnej sytuacji chrześcijan w tym regionie świata, mówiono o prześladowaniach i przemocy, jakiej doświadczają szczególnie w Iraku, a także w Palestynie i w innych krajach, zastanawiano się, co robić, aby powstrzymać masowe ich wyjazdy z tych ziem, będących kolebką chrześcijaństwa. Uczestniczący w pracach Synodu jako goście wysocy dostojnicy muzułmańscy zapewniali, że obecność chrześcijan w tych krajach jest bardzo ważna dla samego islamu. Na zakończenie obrad ojcowie synodalni wystosowali obszerne orędzie do ludu Bożego, w którym podjęli główne tematy tego wydarzenia, m.in. współpracę i dialog ze współobywatelami – muzułmanami oraz wezwali wspólnotę międzynarodową do pamiętania i wspierania chrześcijan w tym regionie.
12 – w Watykanie przedstawiono motu proprio Benedykta XVI „Ubicumque et semper”, ustanawiające Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Pierwszym jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella.
16 – Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; uczestniczył on w kanonizacji św. Stanisława Kazimierczyka a w Grotach Watykańskich przy grobie Jana Pawła II wziął udział we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Michalik, a współkoncelebrowali m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz Stanisław Ryłko i abp Kazimierz Nycz.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.