Wykaz najważniejszych wydarzeń roku 2010 w Watykanie.
LISTOPAD
2 – papież przesłał depeszę kondolencyjną do katolików obrządku syryjskiego po brutalnym ataku terrorystów islamskich na ich katedrę w Bagdadzie 31 października; zginęło wówczas ponad 50 osób, w tym 2 kapłanów.
6-7 – podróż Ojca Świętego do Hiszpanii (Santiago de Compostela, Barcelona).
9-11 – w Teheranie odbyło się VII sympozjum katolicko-islamskie nt. „Religia i społeczeństwo: perspektywa chrześcijańska i muzułmańska”; współorganizowali je Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ośrodek ds. Dialogu Międzynarodowego Organizacji Kultury i Związków Islamskich w stolicy Iranu.
20 – na konsystorzu w bazylice św. Piotra papież wręczył insygnia kardynalskie 24 arcybiskupom, biskupom i kapłanom, wśród nich metropolicie warszawskiemu Kazimierzowi Nyczowi. Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie liczyło 203 i było najliczniejsze w dziejach Kościoła; prawa wyboru papieża miało 121 z nich.
23 – w Watykanie przedstawiono książkę wywiad-rzekę z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata”, którą przeprowadził niemiecki dziennikarz Peter Seewald. Jest to już trzecia tego rodzaju rozmowa ks. Josepha Ratzingera z tym dziennikarzem – dwie poprzednie zaowocowały książkami: „Sól ziemi” w 1997 oraz „Bóg i świat” (2001).
GRUDZIEŃ
9 – w Watykanie przedstawiono nowe Muzeum Misyjne, które ma swoją siedzibę w gmachu Kongregacji Ewangelizacji Narodów
17 – Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało oświadczenie, ostro potępiające VIII Zgromadzenie Chińskich Przedstawicieli Katolickich, które obradowało w Pekinie 7-9 grudnia. Podkreślono, że tego rodzaju spotkanie z udziałem biskupów, bez zgody papieża, jest sprzeczne z prawem kanonicznym, osłabia Kościół i zaufanie wiernych do pasterzy. Dokument zwraca również uwagę, że wielu uczestników tego zgromadzenia wzięło w nim udział pod przymusem, co świadczy dodatkowo o braku wolności religijnej w Chinach. Na zakończenie Biuro Prasowe ponawia prośbę do wszystkich katolików na całym świecie o modlitwę w intencji Kościoła w tym kraju.
Opr. Krzysztof Gołębiowski (KAI)
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.