Dubrownik znów stał się areopagiem teologicznego dialogu

Do Dubrownika powróciła Letnia Szkoła Teologiczna. To starożytne miasto położone w Dalmacji u wybrzeży Adriatyku po raz drugi było gospodarzem spotkania kilkudziesięciu katolickich, prawosławnych i protestanckich adeptów teologii. Celem wydarzenia było budowanie przestrzeni dialogu między chrześcijanami. Tegoroczny temat brzmiał: „Wiara a polityka. Chrześcijanie w przestrzeni politycznej”.

Letnią Szkołę Teologiczną zainaugurował w 2019 roku abp Mate Uzinić, a zorganizowała diecezjalna Rada. Ds. Kultury i Nauki. Uczestnicy, studenci i doktoranci, pochodzą z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Słowenii i Czarnogóry. „Nasze spotkanie nie polega na biernym słuchaniu wykładów, ale żywej dyskusji nad aktualnymi i ważnymi dla Kościoła i społeczeństwa kwestiami” – powiedział abp Uzinić w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jego zdaniem w przestrzeni publicznej mamy wiele treści, ale mało dialogu. „Rozwiązanie wielu problemów wymaga budowania międzyludzkich relacji, nie tylko samej wymiany poglądów” – uważa biskup pomocniczy Rijeki.

 

 Różnorodność nie jest problemem, ale bogactwem Kościoła

„W naszej szkole teologicznej chcemy przekazać przyszłym teologom przesłanie, że pluralizm myśli i wolność refleksji teologicznej nie są naszymi wrogami, ale bogactwem, które zachęca nas do proponowania światu – w świetle Ewangelii – chrześcijańskiej odpowiedzi. Celem projektu jest więc pomoc przyszłym teologom z różnych wyznań chrześcijańskich z Europy Południowo-Wschodniej, gdzie nieustannie przeplatają się kwestie religijne, polityczne i narodowe, w budowaniu bardziej sprawiedliwych, otwartych i ludzkich społeczeństw i wspólnot – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią abp Mate Uzinić. – Zadaniem teologii i teologów nie jest bowiem uciszanie głosów, które być może różnią się od naszego, ale bycie wśród różnych stanowisk głosem autentycznym i proroczym. Aby tak się stało, musimy przestać postrzegać różnorodność w naszym chrześcijańskim świecie jako zagrożenie i niebezpieczeństwo.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
10°C Niedziela
dzień
wiecej »