Komisja ds. młodzieży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wezwała wiernych, by dołączyli się do akcji „Boże Narodzenie bez alkoholu” oraz nie używali mocnych trunków od 6 do 16 stycznia, czyli od Wigilii do święta Jordanu. Natomiast na Nowy Rok Synod Biskupów UKGK zwolnił od postu, który obowiązuje w tym okresie według kalendarza juliańskiego.
Czy stosowny jest toast: „Chrystus się rodzi”? Jaką radość mogą przekazać oczy zamglone przez alkohol? – pyta Komisja młodych grekokatolików. Zachęca ich również, by publicznie dali świadectwo swojemu stanowisku na specjalnej stronie internetowej.
W wielu cerkwiach greckokatolickich została wprowadzona tradycja sprawowania nabożeństw dziękczynnych w ostatnich godzinach starego roku. Mychajło Cymbaluk, wojewoda lwowski powiedział dziennikarzom, że wieczorem 31 grudnia razem z małżonką przyjdzie do katedry greckokatolickiej w Tarnopolu. „Po Mszy św., kwadrans przed północą wszyscy wychodzą na zewnątrz, gdzie kapłani częstują ich gorącym winem” - zaznaczył Cymbaluk.
Natomiast Kościół prawosławny nie daje żadnych dyspens swoim wiernym i wzywa, by pamiętać o dotrzymywaniu postu, także przy stole noworocznym. Co więcej, 1 stycznia Kościół prawosławny wspomina św. męczennika Bonifacego, prosi go w modlitwach o uwolnienie od alkoholu – podkreśla na stronie internetowej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego metropolita kijowski i całej Ukrainy, Włodzimierz (Sabodan).
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.