Ważne, aby słowo przekazywane przez dziennikarzy służyło ludziom, a nie wprowadzało zamęt - powiedział bp Stanisław Napierała 10 stycznia podczas spotkania opłatkowego z dziennikarzami pracującymi na terenie diecezji kaliskiej. Biskup życzył też pracownikom mediów "odwagi i mocy Ducha Świętego" w ich pracy.
Spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup kaliski. Po Eucharystii życzenia dziennikarzom złożył ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Katolickiego Diecezji Kaliskiej „Rodzina”, a zarazem diecezjalny duszpasterz ludzi pracujących w mediach. W swoim przemówieniu zachęcał, aby odpowiedzi na trudne pytania szukać w Słowie Bożym. - Słowo, które stało się Ciałem niech nas napełnia mądrością, której potrzebujemy. To Słowo niech nas napełnia odwagą, która jest potrzebna, żeby głosić słowo prawdy – mówił ks. Szkopek.
Bp Napierała w przemówieniu wskazał na źródła nieporozumień, które pojawiają się na linii Kościół–media. Uznał, że nie jest to zła wola ludzi, ale wielu czynników. Jako pierwszy wymienił błędne rozumienie pluralizmu. - Wśród pluralizmu znalazło się zło, które zaczęto legalizować. Nie można zła przyjmować i tolerować, a przede wszystkim nie można go legalizować na równi z dobrem. Zło jest złem w każdym czasie - mówił.
"Gdy w imię pluralizmu przyjmuje się zło na równi z dobrem, prowadzi to do zamieszania. W tej przestrzeni wartości moralnych widzimy ogromne zrelatywizowanie, a źródłem jest błędne rozumienie pluralizmu" – dodawał bp Napierała.
Stwierdził, że kolejnym źródłem jest brak odpowiedniego rozróżnienia rzeczywistości. - Rzeczywistość jest bogata i złożona. Wcale nie jest łatwo ją rozróżnić, a więc starajcie się to dobrze robić w waszej pracy – powiedział.
Wskazał też na anonimowość, która stała się zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. - Dziś anonimowość stała się przenośnikiem informacji, co często prowadzi do wielkiego zamętu i skłócenia ludzi – zauważył biskup kaliski.
Życzył dziennikarzom trafnego odczytywania rzeczywistości. – Ważne jest, aby umieć rzeczywistość widzieć, odczytać, nazwać, aby słowo przekazane przez dziennikarzy służyło ludziom, a nie wprowadzało zamęt – podkreślił bp Napierała.
Dziesięć lat temu w diecezji kaliskiej powołano duszpasterstwo ludzi pracujących w środkach społecznego przekazu. Opiekunem pracowników mediów został ks. Leszek Szkopek, dyrektor Radia Katolickiego Diecezji Kaliskiej „Rodzina”.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.