Uczniowie z Radomia zakończyli we wtorek rano całonocny protest przeciwko likwidacji Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Na środę planowany jest marsz protestacyjny.
Około 150 uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu zgromadziło się w sali gimnastycznej. Tam przygotowane zostały materace i miejsca do siedzenia. Opiekę nad protestującymi sprawowali nauczyciele i rodzice.
"Protest przebiegał spokojnie. Uczniowie przez całą noc czuwali. Rozmawiali i oglądali filmy dotyczące najnowszej historii Polski" - powiedziała PAP nauczyciel języka polskiego Ewa Stupnicka.
Protest zakończył się o godz. 6. We wtorek uczniowie będą uczestniczyć w lekcjach.
Zgodnie z planami władz Radomia Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej ma być zlikwidowany przez tzw. wygaszanie. Oznacza to, że w tym roku nie będzie prowadzony już nabór do tej placówki, a do końca 2014 r. zakończą naukę w szkole jej dotychczasowi uczniowie. Obecnie w szkole uczy się 565 uczniów, z czego 60 proc. spoza Radomia.
Na środę planowany jest marsz protestacyjny uczniów szkoły rolniczej oraz innych placówek oświatowych, w których planowane są zmiany.
Władze Radomia zamierzają również połączyć w zespoły szkół ogólnokształcących dwa radomskie licea oraz gimnazja. Plany te spotkały się z niezadowoleniem uczniów tych liceów oraz ich rodziców.
W X LO, które ma być przeniesione do budynku Publicznego Gimnazjum nr 5, jest 14 oddziałów integracyjnych. Uczęszczają do nich osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. z niedowidzeniem, niedosłuchem, autyzmem oraz po przeszczepach.
Rodzice tych dzieci podkreślają, że wybrali tę placówkę m.in. ze względu na jej integracyjny charakter. Uczniowie mówią, że w swojej szkole czują się dobrze, mogą liczyć na zrozumienie innych kolegów i kadry pedagogicznej.
Władze Radomia tłumaczą plany zmian w systemie oświaty optymalizacją wykorzystania budynków szkolnych, oszczędnościami związanymi z ich użytkowaniem oraz prognozowanym na najbliższe lata niżem demograficznym.
W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której swoje stanowisko w sprawie zmian przedstawiał wiceprezydent Radomia, radni oraz zgromadzeni na sali rodzice, nauczyciele i uczniowie.
Kolejna sesja zaplanowana jest na 7 lutego. Wtedy zapadnie decyzja w sprawie zmian w radomskiej oświacie.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.