Bronią wolności religijnej

Parlament Europejski domaga się poszanowania wolności religijnej oraz praw mniejszości chrześcijańskiej w Europie i na całym świecie – wynika z wypowiedzi, jakie padły dziś w Strasburgu podczas debaty eurodeputowanych z Catherine Ashton, Wysoką Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej. Inicjatorami samej debaty i podjęcia rezolucji, która będzie przyjęta jutro, byli posłowie PiS do PE.

Występując na tym forum w imieniu konserwatystów europejskich (EKR) europoseł PiS Konrad Szymański przypomniał, że morderstwa, pobicia oraz dyskryminacja prawna dotykają 170 tys. chrześcijan rocznie. – Wszyscy, którzy przyznają się do praw człowieka muszą aktywnie występować w obronie wolności religijnej – apelował do swych kolegów w Parlamencie Europejskim.

W Parlamencie w Strasburgu przypomniano, że wolność religijna jest pierwszym wyrazem praw człowieka oraz istotnych swobód, zaś Europa jako pierwsza powinna być przykładem tolerancji i poszanowania wiary religijnej, zarówno w odniesieniu do chrześcijaństwa, jak i innych wyznań obecnych na Starym Kontynencie. Europosłowie wskazywali na konieczność podjęcia działań na rzecz ochrony chrześcijan, zapewniając aby nigdy więcej nie dochodziło do przemocy i dyskryminacji, jakich świat był niedawno świadkiem w Iraku i Egipcie.

Catherine Ashton mówiła o niepokoju tymi wydarzeniami, który wyraziła nazajutrz po atakach a także 6 stycznia w kościele Narodzenia Pańskiego w Betlejem. „Unia Europejska potępia wszelkie formy nietolerancji religijnej, nie wolno jednakże wpadać w zasadzkę ekstremistów, którzy chcieliby wykorzystać religię do gwałcenia wolności religijnej i doprowadzić do konfliktu cywilizacji” – stwierdziła.

Przypomniała, że kwestia prześladowania religijnego zostanie podjęta pod koniec stycznia przez Radę do Spraw Zagranicznych UE oraz zostanie podniesiona przez Unię Europejską na forum ONZ. Jak zauważa agencja SIR, mówiąc w swoim wystąpieniu o prześladowaniach, Ashton nie użyła słowa „chrześcijanie”.

Zdaniem Konrada Szymańskiego ta debata to przełom. „Nasza wieloletnia presja na rzecz międzynarodowej obrony chrześcijan przyniosła pierwszy skutek. Po raz pierwszy Komisja Europejska, Rada i Parlament zajmują się tym problemem na tak wysokim szczeblu. Teraz musimy zrobić wszystko, aby polityczne zobowiązania przekuć w konkret unijnej polityki sąsiedztwa, polityki handlowej i rozwojowej, aby nasza dyplomacja miała jasne wskazania, jak powinna reagować na każdy przypadek łamania wolności religijnej na świecie. To nie koniec, a początek procesu” – powiedział KAI europoseł Szymański.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »