Szczęść Boże, Polsce!

Owocnego pełnienia prezydencji naszego kraju w Unii Europejskiej życzył Polsce dziekan korpusu dyplomatycznego i nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. Podczas noworocznego spotkania korpusu dyplomatycznego z prezydentem watykański dyplomata dziękował też za „znaczący wkład Polski w kulturowy dorobek Europy i świata”.

 

Obok prezydenta Bronisława Komorowskiego w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli marszłakowie: Sejmu, Grzegorz Schetyna i Senatu, Bogdan Borusewicz, a także premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. Przybyli akredytowani w Polsce dyplomaci.

„W imieniu całego Korpusu Dyplomatycznego, który przybył tu na tradycyjne spotkanie noworoczne, miło mi przekazać Panu, Panie Prezydencie, a za Pana pośrednictwem całemu społeczeństwu polskiemu, nasze najlepsze i szczere życzenia pomyślnego i szczęśliwego nowego roku” – rozpoczął swoje przemówienie nuncjusz, który zwyczajowo stoi na czele Korpusu Dyplmatycznego w Polsce.

Przypominając, że „niedawno rozpoczęliśmy pierwszy rok drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku”, watykański dyplomata wspomniał, że jego początek naznaczył straszliwy atak terrorystyczny na Nowy Jork i Waszyngton.

„«Lata zerowe» tego wieku zrodziły się w chmurach, które spowiły oblicze ziemi pamiętnego jedenastego września dwa tysiące pierwszego roku. Zostały przeorane przez przemoc i strach, a później naznaczone kosztownym kryzysem finansowym, ekonomicznym i innymi kataklizmami i klęskami w różnych częściach świata” – mówił abp Migliore o zamachu na Stany Zjednoczone oraz o światowym kryzysie gospodarczym.

Nuncjusz apostolski zauważył, że „trudne chwile nie ominęły też w ubiegłym roku Polski”. „Świat wraz z Polakami przeżywał tragiczne wydarzenia z dnia dziesiątego kwietnia. W katastrofie lotniczej zginął ówczesny Pierwszy Obywatel Rzeczypospolitej, a wraz z nim wielu, wielu innych znamienitych Obywateli tego Kraju” – powiedział o katastrofie smoleńskiej.

„Były też inne ciężkie chwile, związane z żywiołem wody, które przyniosły bolesne straty dla wielu rodzin. Te dramatyczne wydarzenia dały jednak sposobność do zaktywizowania międzyludzkiej solidarności, która przejawiła się w konkretnej pomocy: tej instytucjonalnej, ale i tej indywidualnej” – dodał nuncjusz.

Papieski dyplomata wspomniał też, że w minionym roku Polacy wybrali prezydenta oraz nowe władze samorządowe, dzięki którym „miasta, gminy, powiaty, województwa mają nowych gospodarzy, czasami w osobach już wcześniej wypróbowanych włodarzy”.

Abp Migliore przywołał następnie słowa prezydenta Komorowskiego, wygłoszone podczas Święta Niepodległości: „Polska wróciła do swojego dobrego miejsca w Europie! Polska jest bezpieczna i stabilna! Polska odniosła sukces. I my musimy ten sukces dalej budować!”

„To jasne, że nie jesteśmy identyczni, że różnimy się pod wieloma względami. Mamy i będziemy mieć różne poglądy polityczne i odmienne wyobrażenia, jak rozwiązywać konkretne polskie sprawy. Różnorodność jest normalnością. Różnorodność jest wartością. Jest nieodłączną cechą demokracji” – cytował dalej nuncjusz Bronisława Komorowskiego.

„Stoją więc przed Polską, jak przed każdym krajem, wyzwania. Niewątpliwie na arenie przekraczającej horyzonty krajowe, takim wyzwaniem będzie prezydencja Polski w Unii Europejskiej. I w tym kontekście również pojawia się to tak często przywoływane obecnie pojęcie: „dobro wspólne” – powiedział od siebie abp Migliore.

„Tym razem widziane jako dobro wspólne państw tworzących tę szczególną unię Państw europejskich. Znając przywiązanie do wartości, potencjał Kraju i skalę przygotowań, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć powodzenia w pełnieniu tego odpowiedzialnego zadania” – dodał papieski dyplomata.

W imieniu przedstawicieli „różnych państw, rządów i organizacji międzynarodowych” abp Migliore zapewniał, że „doceniamy rozwój polskiego życia społecznego i gospodarczego” oraz „wkład Polski w dobro wspólne Europy i świata”.

„Chcemy też podziękować za znaczący wkład Polski w kulturowy dorobek Europy i świata. Miniony rok – rok chopinowski – był doskonałą okazją do uświadomienia sobie tego duchowego bogactwa Polski i Polaków” – podkreslił nuncjusz.

Życzył Polsce i Polakom, aby nowy rok był „dobrym czasem nie tylko w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych, ale także niech przynosi on skuteczne rozwiązania istotnych problemów Europy i świata”. „Niech pogłębia się więź i solidarność międzyludzka, otwartość na drugiego człowieka. Niech buduje się szacunek dla instytucji i szacunek instytucji względem obywatela. Szacunek, który przecież może istnieć także tam, gdzie są odmienne poglądy i różnice w widzeniu niektórych problemów” – mówił nuncjusz apostolski.

„Szczęśliwego Nowego Roku! Szczęść Boże!” – zakończył swoje wystąpienie abp Migliore.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »