Setki uzbrojonych Libijczyków zaatakowały w Trypolisie plac kierowanej przez Południowych Koreańczyków budowy, raniąc co najmniej 18 cudzoziemskich robotników - poinformowało w poniedziałek południowokoreańskie MSZ.
Według tego źródła, pierwszy atak nastąpił w niedzielę około godz. 23 (godz. 22 czasu polskiego), potem napastnicy wycofali się, a w kilka godzin później powrócili. Starcia zakończyły się około godziny 5 rano (godz. 4 czasu polskiego) w poniedziałek.
Obrażenia odniosło 15 obywateli Bangladeszu, dwaj z nich są w ciężkim stanie w następstwie doznanych ran kłutych. Niegroźnie rannych zostało także trzech Południowych Koreańczyków - powiedział przedstawiciel MSZ w Seulu.
Jak podała południowokoreańska agencja Yonhap, na zaatakowanej budowie pracuje ponad tysiąc robotników z Bangladeszu i od 40 do 50 Koreańczyków.
***
Siedziba publicznego radia i telewizji w stolicy Libii Trypolisie została splądrowana w niedzielę wieczorem przez antyrządowych manifestantów - poinformowała w poniedziałek agencja AFP powołując się na świadków.
"Lokal, gdzie znajdowała się siedziba telewizji Al-Dżamahirija 2 i radia Al-Shababia, został splądrowany" - powiedział jeden ze świadków.
Emisja programów zarówno tych kanałów radia i telewizji została przerwana w niedzielę wieczorem, ale wznowiono ją w poniedziałek.
Obie stacje zostały utworzone w 2008 roku przez jednego z synów libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Seifa Al-Islama, a następnie je znacjonalizowano.
Kilku świadków poinformowało też o podpalaniu w niedzielę w różnych dzielnicach wieczorem budynków publicznych, m.in. komisariatów policji i lokali prorządowych Komitetów Rewolucyjnych.
***
W stolicy Libii Trypolisie płonie budynek, w którym odbywają się posiedzenia parlamentu - poinformował w poniedziałek Reuters. Nie jest znana przyczyna pojawienia się ognia. Strażacy usiłują opanować pożar.
W palącym się budynku odbywają się zazwyczaj obrady Powszechnego Kongresu Ludowego.
Zgodnie z konstytucją Libii z 1977 roku władza ustawodawcza należy do 178 lokalnych zgromadzeń i komitetów ludowych, które przygotowują projekty ustaw. Przedstawiają je następnie na forum liczącego 1112 osób Powszechnego Kongresu Ludowego, który jest nadrzędnym organem ustawodawczym.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.