Metropolita Madrytu na czele Konferencji Episkopatu Hiszpanii

Kard. Antonio María Rouco Varela został ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Wybory odbyły się w trakcie sesji plenarnej w Madrycie.

Kard. Rouco Varela przejdzie do historii jako ten, który będzie najdłużej przewodniczył hiszpańskiemu episkopatowi. Wiceprzewodniczącym został ponownie bp Ricardo Blázquez. Zdaniem obserwatorów hiszpański episkopat nie chciał dokonywać zbyt wielkich zmian na kilka miesięcy przed wizytą Papieża. W sierpniu br. Benedykt XVI przybędzie do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży, w których udział weźmie ponad milion osób.

Temu wydarzeniu kard. Rouco Varela poświęcił dużą część swojego wystąpienia rozpoczynając obrady sesji plenarnej episkopatu Hiszpanii. Światowe Dni Młodzieży są „opatrznościowym narzędziem w służbie misyjnego zaangażowania Kościoła w ewangelizację młodzieży”. inaczej niż w innych epokach, obecna młodzież „miała czas, aby doświadczyć realnego zasięgu późniejszych utopii wolności”. Dzisiaj szuka ona „wolności prawdziwej, solidnej, która pozwoliłaby zbudować dom życia” – podkreślił kard. Rouco Varela. Jednocześnie przestrzegł, że młodzi ludzie są „wystawieni na dezorientujący wpływ relatywizmu”, który cechuje się m. in. postawą „obojętności wobec dobra” i przekonaniem, że „wszystko jest dozwolone”.

Zdaniem kardynała tzw. portale społecznościowe oraz kryzys społeczno-polityczny, kulturalny i etyczny sprawiają, że młodzież czuje w swoim życiu pustkę i niepewność. „Atrakcja portali społecznościowych sprzyja wirtualnemu stylowi życia, który – paradoksalnie – jest ubogi w spotkania i prawdziwe osobowe relacje” – powiedział kard. Rouco Varela. W tym kontekście jest „niezbędna współpraca pomiędzy rodziną, parafią i szkołą, aby wychować dzieci i młodzież w wierze oraz w prawdzie o ludzkiej miłości”, która jest „kluczem dojrzałości młodych jako osób, a w konsekwencji dobra wspólnego całego społeczeństwa”. Państwo ma obowiązek wesprzeć rodzinę, opartą na małżeństwie kobiety i mężczyzny, ale nigdy nie może uzurpować sobie prawa, by zająć miejsce tych dwóch instytucji podstawowych dla rozwoju osoby.

Wystąpienie kard. Rouco Vareli spotkało się z krytyką lewicowo-liberalnych mediów, szczególnie zaś jego obrona rodziny i małżeństwa oraz słowa o wpływie portali społecznościowych i internetu na młodzież.

20 sierpnia br. kard. Antonio María Rouco Varela ukończy 75 lat.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISZPANIA, MADRYT

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »