Poczta do kontroli

Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak zarządził przegląd realizowanej strategii spółki w latach 2010-2015 oraz sprawdzenie zasadności likwidacji urzędów, tworzenia agencji pocztowych i restrukturyzacji zatrudnienia - podała w czwartek Poczta.

W komunikacie Poczty przesłanym PAP napisano, że "przekształcenia placówek na terenach wiejskich w przypadkach, gdy wynika to z rachunku ekonomicznego, będą prowadzone tak, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat".

Prezes Jóźkowiak podkreślił w oświadczeniu, że strategia Poczty Polskiej zakłada dokonanie głębokich zmian w firmie. "Decyzja o zbadaniu zasadności merytorycznej i ekonomicznej jej postanowień dotyczących przekształceń w sieci placówek wynika z faktu, że chcę mieć całkowitą pewność do proponowanych rozwiązań" - dodał. Wyniki analizy mają być znane do końca kwietnia. Poczta ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.

Spółka poinformowała też, że będzie kontynuowała projekt większej dostępności do usług pocztowych w miastach, który polega m.in. na zwiększaniu liczby placówek agencyjnych w przypadkach uzasadnionych ekonomicznie.

Zgodnie z obecną strategią Poczta chce zastąpić ok. 3 tys. placówek pocztowych agencjami. Firma zakłada, że w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje.

Według zarządu Poczty, agencje mają zastąpić urzędy na obszarach wiejskich, a także w dużych miastach, w których dostępność usług pocztowych jest najsłabsza. Władze spółki szacują, że wdrożenie projektu w całym kraju da oszczędności rzędu 200 mln zł rocznie.

Strategia przewiduje też, że w najbliższych kilku latach zatrudnienie (ok. 92 tys. pracowników) zostanie ograniczone o ok. 8 tys. osób.

Planom zwolnień grupowych sprzeciwiają się związki. Związkowcy protestowali tydzień temu w Poznaniu, na przyszły tydzień zapowiadają demonstrację przed urzędem wojewódzkim w Warszawie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury jedna placówka pocztowa powinna przypadać w miastach na 7 tys. osób, na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach, np. w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.

Poczta Polska jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 r.; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »