Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak zarządził przegląd realizowanej strategii spółki w latach 2010-2015 oraz sprawdzenie zasadności likwidacji urzędów, tworzenia agencji pocztowych i restrukturyzacji zatrudnienia - podała w czwartek Poczta.
W komunikacie Poczty przesłanym PAP napisano, że "przekształcenia placówek na terenach wiejskich w przypadkach, gdy wynika to z rachunku ekonomicznego, będą prowadzone tak, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat".
Prezes Jóźkowiak podkreślił w oświadczeniu, że strategia Poczty Polskiej zakłada dokonanie głębokich zmian w firmie. "Decyzja o zbadaniu zasadności merytorycznej i ekonomicznej jej postanowień dotyczących przekształceń w sieci placówek wynika z faktu, że chcę mieć całkowitą pewność do proponowanych rozwiązań" - dodał. Wyniki analizy mają być znane do końca kwietnia. Poczta ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.
Spółka poinformowała też, że będzie kontynuowała projekt większej dostępności do usług pocztowych w miastach, który polega m.in. na zwiększaniu liczby placówek agencyjnych w przypadkach uzasadnionych ekonomicznie.
Zgodnie z obecną strategią Poczta chce zastąpić ok. 3 tys. placówek pocztowych agencjami. Firma zakłada, że w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje.
Według zarządu Poczty, agencje mają zastąpić urzędy na obszarach wiejskich, a także w dużych miastach, w których dostępność usług pocztowych jest najsłabsza. Władze spółki szacują, że wdrożenie projektu w całym kraju da oszczędności rzędu 200 mln zł rocznie.
Strategia przewiduje też, że w najbliższych kilku latach zatrudnienie (ok. 92 tys. pracowników) zostanie ograniczone o ok. 8 tys. osób.
Planom zwolnień grupowych sprzeciwiają się związki. Związkowcy protestowali tydzień temu w Poznaniu, na przyszły tydzień zapowiadają demonstrację przed urzędem wojewódzkim w Warszawie.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury jedna placówka pocztowa powinna przypadać w miastach na 7 tys. osób, na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach, np. w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.
Poczta Polska jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 r.; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.