Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą - wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto.
Jak podały kanadyjskie media, badacze analizowali odpowiedzi z ankiet prowadzonych w 2005 i 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowali się skutkami coraz częstszego, ze względu na nowe technologie, przenoszenia pracy do domu - chociażby tego, że telefon komórkowy umożliwia szefowi, współpracownikom czy klientom kontakt o dowolnej porze.
Z badania wynika, że taka dostępność pracownika wywołuje u kobiet poczucie winy. Jak mówił agencji "The Canadian Press" współautor badań, profesor socjologii Scott Schieman z University of Toronto, u mężczyzn takich reakcji nie zanotowano, choć nie wiadomo, co jest powodem niewrażliwości panów.
Schieman podkreśla jednak, że nowe technologie mają rosnący wpływ na nasze samopoczucie. "Sądzę, że musimy się cofnąć o krok i zastanowić, jakie są konsekwencje dla psychicznego i fizycznego stanu" - uznał, jak cytowała "The Canadian Press".
Badacze z torontońskiego uniwersytetu postanowili więc dokładniej przeanalizować wpływ nowych technologii i nowych form pracy na ludzkie zdrowie.
Badania z USA, których wyniki opublikowano w marcowym wydaniu "Journal of Health and Social Behavior", prowadzono na grupie niespełna 2 tys. osób. Obecnie prowadzone jest duże badanie w Kanadzie na grupie ok. 6 tys. osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.