Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą - wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto.
Jak podały kanadyjskie media, badacze analizowali odpowiedzi z ankiet prowadzonych w 2005 i 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowali się skutkami coraz częstszego, ze względu na nowe technologie, przenoszenia pracy do domu - chociażby tego, że telefon komórkowy umożliwia szefowi, współpracownikom czy klientom kontakt o dowolnej porze.
Z badania wynika, że taka dostępność pracownika wywołuje u kobiet poczucie winy. Jak mówił agencji "The Canadian Press" współautor badań, profesor socjologii Scott Schieman z University of Toronto, u mężczyzn takich reakcji nie zanotowano, choć nie wiadomo, co jest powodem niewrażliwości panów.
Schieman podkreśla jednak, że nowe technologie mają rosnący wpływ na nasze samopoczucie. "Sądzę, że musimy się cofnąć o krok i zastanowić, jakie są konsekwencje dla psychicznego i fizycznego stanu" - uznał, jak cytowała "The Canadian Press".
Badacze z torontońskiego uniwersytetu postanowili więc dokładniej przeanalizować wpływ nowych technologii i nowych form pracy na ludzkie zdrowie.
Badania z USA, których wyniki opublikowano w marcowym wydaniu "Journal of Health and Social Behavior", prowadzono na grupie niespełna 2 tys. osób. Obecnie prowadzone jest duże badanie w Kanadzie na grupie ok. 6 tys. osób.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.