Do wydarzenia doszło dzisiaj rano w stolicy Afganistanu. Zamachowiec-samobójca najpierw otworzył ogień do strażnika szkoły, a potem wszedł do auli i zdetonował swój śmiercionośny pas szahida. Jego ofiarami są w większości uczennice.
Atak miał miejsce w centrum edukacyjnym „Kaj” w dzielnicy asht al-Barshi w Kabulu. „To obszar większości muzułmańskiej szyitów w zachodniej części afgańskiej stolicy, gdzie mieszka mniejszość Hazarów - arena jednych z najbardziej krwawych ataków w Afganistanie” - pisze włoski „Il Fatto Quotidiano”. Zginęło 35 osób, a ponad 40 zostało rannych - po samobójczym ataku wybuchła jeszcze strzelanina.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Afganistanu Abdul Nafy Takor napisał na Twitterze: „Centrum edukacyjne »Kaj« zostało zaatakowane, co spowodowało niestety ofiary śmiertelne, są ranni. Siły bezpieczeństwa są już na miejscu, charakter ataku i szczegóły dotyczące ofiar zostaną ujawnione później. Atak na obiekty cywilne pokazuje nieludzkie okrucieństwo i brak standardów moralnych wroga”. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i filmów, ukazujących wynoszenie ofiar z budynku szkoły.
#BREAKING: An #explosion at a learning center in the Afghan capital #Kabul on Friday morning has caused fatalities.
— TamadonNews (@tamadontv) September 30, 2022
“An educational center called ‘Kaj’ has been attacked, which unfortunately has caused deaths and injuries,” interior ministry spokesman Abdul Nafy Takor tweeted... pic.twitter.com/5kd4OKhX9K
Jak dodaje IFQ, stan bezpieczeństwa w tym kraju pogarsza się w ostatnich miesiącach, pod rządami „twardogłowych islamistów”. „Szyiccy Hazarowie z Afganistanu od dziesięcioleci są prześladowani, talibowie oskarżani są o znęcanie się nad tą grupą, gdy rządzili w latach 1996–2001, a teraz, po dojściu do władzy w zeszłym roku, z powrotem się na nich uwzięli” – pisze gazeta. „Są oni także celem częstych ataków ugrupowania Państwa Islamskiego, wroga talibów”. Jak tłumaczy IFQ, zarówno talibowie, jak i przedstawiciele Państwa Islamskiego uważają Hazarów za heretyków. Niezliczone ataki spustoszyły obszar, na którym mieszkają Hazarowie, wiele z nich było wymierzonych w dzieci, kobiety i szkoły.
„Edukacja to gorący temat w Afganistanie. Talibowie uniemożliwiają dziewczętom powrót do szkoły średniej, także Państwo Islamskie opowiada się przeciwko edukacji kobiet i dziewcząt” - konkluduje włoski dziennik.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.