Bp Michał Janocha: biblioteki kościelne posiadają bezcenne zbiory dla kultury

Gdybyśmy ze zbiorów bibliotecznych usunęli to, co wiązało się z Kościołem, okaże się, że z dawnych wieków zostanie nam niewiele. Biblioteki kościelne posiadają bezcenne zbiory dla naszej kultury - powiedział bp Michał Janocha podczas konferencji naukowej poświęconej zbiorom bibliotecznych w instytucjach kościelnych.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu, konferencja naukowa na temat zbiorów bibliotecznych w instytucjach kościelnych odbywa się w Bibliotece Narodowej w Warszawie w dniach od 23 do 25 listopada.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha wygłosił w środę wykład na otwarcie konferencji pt. "Świat jako księga. Kilka uwag nad funkcjonowaniem toposu".

"Gdybyśmy ze zbiorów bibliotecznych usunęli to, co wiązało się z Kościołem i było inspirowane wiarą, to się okaże, że z dawnych wieków zostanie nam niewiele, a i współczesne zbiory bardzo się uszczuplą. Przecież przez wieki główny nurt kultury i piśmiennictwa płynął przez nawę kościoła, stąd nasze biblioteki kościelne - te wielkie, diecezjalne, katedralne, kapitulne i te zupełnie małe - są posiadaczami bezcennych zbiorów dla naszej kultury" - zauważył bp Janocha.

Dodał, że konferencje takie jak ta, oprócz wymiany informacji, służą zacieśnieniu współpracy między bibliotekami oraz integracji środowiska bibliotekarzy - zarówno kościelnych, jak i bibliotekarzy w ogóle.

Cytowany w komunikacie przekazanym PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, który wygłosił wykład podczas pierwszego dnia konferencji, podkreślił wkład instytucji kościelnych w historię bibliotekarstwa. Przypomniał m.in., że korzenie Biblioteki Narodowej sięgają pierwszej biblioteki publicznej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie, którą założyli biskupi - Andrzej i Józef Załuscy.

Organizatorami trzydniowej konferencji naukowej na temat zbiorów bibliotecznych w instytucjach kościelnych są: Biblioteka Narodowa, Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski oraz Federacja Bibliotek Kościelnych "Fides". Naukowcy i praktycy ze środowiska kościelnego, bibliotekarskiego i konserwatorskiego mają okazję, by wymienić się doświadczeniami dotyczącymi opieki nad zbiorami bibliotecznymi, w tym ich gromadzenia, katalogowania, digitalizacji i udostępniania. Na zakończenie konferencji zaplanowano także warsztaty.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »