Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podziękowała we wtorek nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp Salvatore Pennacchio za siedmioletnią służbę dyplomatyczną w Polsce - poinformowała Kancelaria Sejmu RP.
Nuncjatura apostolska w Polsce 25 stycznia przekazała, że papież Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Zadaniem uczelni jest kształcącej watykańskich dyplomatów. Nuncjusz zapowiedział wówczas, że będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.
We wtorek, 7 marca abp Salvatore Pennacchio złożył pożegnalną wizytę marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.
Dziękując mu za siedmioletnią służbę dyplomatyczną w Polsce, marszałek Sejmu przyznała, że jego misja "przypadła w trudnym czasie pandemii i rosyjskiej agresji na Ukrainę". "Zachód zmienił swoje spojrzenie na nasz kraj dopiero po rosyjskiej agresji, dostrzegając wielką rolę Polski w niesieniu pomocy jej ofiarom" - powiedziała Witek.
Marszałek Sejmu zwróciła także uwagę na "nasilające się ostatnio ataki na papieża Polaka". Oceniła, że "są one próbą odebrania młodzieży autorytetu moralnego".
Wspominając swoją współpracę ze św. Janem Pawłem II, abp Salvatore Pennacchio wspominał, że z rąk papieża Polaka "blisko ćwierć wieku temu otrzymał pierścień biskupi".
Marszałek Witek życzyła arcybiskupowi sukcesów w pełnieniu nowej funkcji rektora Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Z koli "abp Pennacchio zapewnił, że swojej nowej roli w dalszym ciągu będzie ambasadorem Polski" - czytamy w komunikacie.
Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio od 44 lat pracuje na rzecz Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. Zastąpił na tym stanowisku abpa Celestino Migliore.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.