W Kościele katolickim 24 marca obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników. Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 roku na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.
Dzień Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy - Świadków Wiary i Męczenników został ustanowiony w 1993 roku z inicjatywy młodzieżowego ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech na pamiątkę męczeńskiej śmierci arcybiskupa San Salwadoru św. Oskara Arnulfo Romero.
Przeczytaj: Polski duchowny uratował ponad tysiąc Żydów; sam cudem uniknął śmierci z niemieckich rąk
"Obejmijmy modlitwą wszystkie osoby zakonne i świeckie posługujące na misjach, często w trudnych i niebezpiecznych warunkach, z narażeniem własnego życia. Dzięki ich odważnej posłudze wspólnoty misyjne mogą wzrastać i rozwijać się" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ w informacji przekazanej w piątek PAP.
Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy - kapłanów, osób zakonnych i świeckich.
Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, są m.in. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie, zamordowani 9 sierpnia 1991 r. i beatyfikowani 5 grudnia 2015 r.
Przeczytaj: Wiceprezes IPN i krewny rodziny Ulmów: ich beatyfikacja ważna nie tylko dla Kościoła, ale i dla państwa
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.