Z okazji 100. rocznicy urodzin kardynała Adama Kozłowieckiego – misjonarza w Afryce i pierwszego arcybiskupa Lusaki – Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z jego podobizną.
Znaczek pocztowy o wartości 1,95 zł wydrukowano na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w arkuszach po 50 sztuk znaczków, w nakładzie 400 tys. sztuk. Do obiegu wprowadzono również okolicznościową kopertę oraz wykonano datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC, stosowany w Urzędzie Pocztowym w Majdanie Królewskim na Podkarpaciu – w rodzinnych stronach kardynała.
„Wydanie znaczka zbiegło się z trwającym obecnie w diecezji sandomierskiej Rokiem Kardynała Adama Kozłowieckiego” – poinformował KAI ks. Dariusz Woźniczka.
Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej. W 1929 r. wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie w 1937 r. Na początku wojny został aresztowany przez gestapo, uwięziony, a następnie przebywał w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau.
Po wyzwoleniu z obozu przebywał w Rzymie, a następnie udał się na misje do Północnej Rodezji – obecna Zambia. Pracując ofiarnie na rzecz ewangelizacji, tworzył równocześnie podwaliny administracyjne wielu zambijskich misji.
Przyjął święcenia biskupie w 1955 r., a w 1959 r. został mianowany pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki. W 1988 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Zmarł 28 września 2007 r. Lusace w Zambii.
26 marca 2008 r. powołano w Majdanie Królewskim Fundację im. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, która ma na celu rekonstrukcję pałacu Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej, utworzenie Centrum Misyjnego oraz propagowanie idei misyjnych pośród młodego pokolenia poprzez przybliżanie sylwetki i działalności misyjnej kard. Kozłowieckiego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.