Światowa Rada Kościołów wzywa chrześcijan różnych wyznań, by nadali wymiar ekumeniczny tegorocznym obchodom Wielkanocy, która wyjątkowo wypada dla wszystkich tego samego dnia.
Sekretarz generalny Rady, pastor Olav Fykse Tveit zaapelował także o to, by pracowali oni nad ustaleniem wspólnej daty Wielkanocy na przyszłość. Różnice w dacie obchodów świąt Zmartwychwstania Pańskiego biorą się z używania różnych kalendarzy przez chrześcijan wschodnich (juliańskiego) i zachodnich (gregoriańskiego).
- W świecie podzielonym przez ubóstwo i przemoc ważne jest nasze zjednoczone świadectwo dawane ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi zarówno czynem jak i słowem – przekonuje ks. Tveit. Dlatego wyraża radość, że tegoroczne obchody Wielkanocy dla chrześcijan Wschodu i Zachodu wypadają tego samego dnia. Najbliższe wspólne daty świąt paschalnych przypadną w 2017 i 2025 r.
Wprawdzie w 1980 r. porozumiano się w sprawie wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich Kościołów prawosławnych, ale wcielenie tej decyzji w życie napotkało trudności, gdyż wiele tych Kościołów działało w krajach komunistycznych. Do sprawy powrócono więc w 1997 r. w Aleppo z inicjatywy Światowej Rady Kościołów i Rady Kościołów Bliskiego Wschodu. Zaproponowano wówczas taki sposób obliczania daty Wielkanocy, aby mogła być zawsze świętowana tego samego dnia.
- Mam nadzieję, że na bazie procesu zapoczątkowanego dokumentem z Aleppo chrześcijanie różnych tradycji będą w ciągu najbliższej dekady współpracować w zaufaniu i wzajemnej odpowiedzialności za dojście do porozumienia w sprawie wspólnej daty Wielkanocy – przypomina sekretarz generalny ŚRK.
Ponawia też swą propozycję z tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, aby rozważyli oni wzajemne zapraszanie się na proste posiłki przez 50 dni następujących po Wielkanocy. – Takie posiłki mogłyby stać się potężnym sposobem świętowania Bożej miłości i naszej jedności poprzez oferowanie sobie nawzajem przedsmaku Bożego królestwa sprawiedliwości i radości. To jeden ze sposobów, w jaki możemy nadać ekumeniczny wymiar świętowaniu zmartwychwstałego Pana. A może w tych posiłkach mogłaby nawet brać udział cała wspólnota, w której żyjemy? Przy stole poznajemy się od innej strony, rozmawiamy, uczymy się, śmiejemy, jesteśmy we wspólnocie i wspólnie łamiemy chleb – zauważa pastor Tveit.
Światowa Rada Kościołów jest wspólnotą 349 Kościołów prawosławnych, starokatolickich, anglikańskich i protestanckich z całego świata.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.