Ważne jest to, że Kościół publicznie mówi: "ten papież jest drogowskazem" - powiedział w sobotę PAP w Rzymie ks. Adam Boniecki w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II.
Jak zauważył, nie wszyscy są entuzjastami beatyfikacji Jana Pawła II i także w polskich mediach pojawiły się głosy krytyczne. "Z drugiej strony, widzimy jak plac św. Piotra nagle ożył, jakby Jan Paweł II był z nami. Są tu ludzie z całego świata od Albanii po Zimbabwe. Siła Jana Pawła II widać nie zwietrzała, coś tajemniczego w tym człowieku jest, nie tylko było" - powiedział ks. Boniecki.
Jego zdaniem niesłusznie się uważa, że Polacy tylko się fotografowali z papieżem i pamiętają kremówki, ponieważ "on zmienił naszą mentalność i mentalność katolików". "Nasz Kościół jest inny po Janie Pawle II. Zmienił się przede wszystkim stosunek do innych religii i innych wyznań. To nie jest już tolerancja wynikła z obojętności. Ten styl, który Jan Paweł II pokazał przez Asyż, przez modlitwę w synagodze, wizytę w Izraelu, wyznacza pewien styl Kościoła. Nie wszyscy to chwycili, ale to kierunek, w którym idziemy" - mówił ks. Boniecki.
"On nas przeprowadził przez przejście od stanu izolacji żelazną kurtyną od reszty świata do świata liberalizmu. Myślę, że Kościół i katolicyzm w Polsce został ochroniony przed pogardą i wykpieniem, co miało miejsce w innych krajach, dlatego że świadkiem tego Kościoła był Jan Paweł II" - podkreślił ks. Boniecki. "Weszliśmy w tę nową erę jako katolicy nie tak poobijani, jak w innych krajach. Wiara pozostała czymś szanowanym, bo Jan Paweł II jest szanowany i jest świadkiem wiary" - dodał.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.