Stołeczni radni zdecydowali w czwartek o zawarciu porozumienia o współpracy pomiędzy Warszawą a Smoleńskiem. "Tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku ukazały nowy wymiar relacji między naszymi miastami" - uznali.
W uzasadnieniu do uchwały ws. porozumienia podkreślono, że nawiązanie partnerstwa między Warszawą a Smoleńskiem będzie kontynuacją współpracy rozpoczętej w 2002 r. przez ówczesną gminę, a dziś dzielnicę Ursynów.
"Dotychczas skupiała się ona na sprawach samorządności, kultury, sportu oraz szeroko rozumianej ochrony zabytków w kontekście wzajemnego poznania historycznego i kulturowego dziedzictwa obu narodów. Tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku ukazały nowy wymiar relacji między naszymi miastami" - napisano w uzasadnieniu.
Porozumienia zakłada dalszą współpracę w tych samych dziedzinach co dotychczas - z Ursynowem, a także wspieranie działalności mającej na celu wzajemne poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego narodów Polski i Rosji.
Współpraca przewiduje m.in. wzajemne wizyty radnych obu miast, organizowanie wspólnych wystaw artystycznych oraz festiwali muzycznych, odnowę obiektów architektury, ze szczególnym uwzględnieniem historycznych cmentarzy, a także - w miarę możliwości - udzielanie pomocy sportowcom i drużynom sportowym drugiej strony w zawodach międzynarodowych na swoim terenie.
Z inicjatywą podjęcia uchwały w tej sprawie wystąpili radni Ursynowa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.