Kobiety w Watykanie

W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet. Stanowią mniej więcej jedną czwartą pracowników Państwa Watykańskiego i Kurii Rzymskiej. Kilka z nich zajmuje stanowisko sekretarza dykasterii lub papieskiej komisji, będąc osobą numer 2 w tych instytucjach.

Pierwszą kobietą zatrudnioną w Watykanie była szwaczka Anna Pezzoli w 1915 roku, która otrzymała stanowisko pomocnika w tzw. Floreria Apostolica, urzędzie odpowiedzialnym za wystrój i wyposażenie wnętrz oraz miejsc, gdzie odbywają się spotkania z papieżem.

Od lat 20. XX wieku siostry zakonne prowadziły warsztat renowacji dywanów w Muzeach Watykańskich. Od 1929 r. Biblioteka Watykańska rekrutowała wiele młodych kobiet z tytułem doktora. Pierwszą z nich była francuska mediewistka Jeanne Odier.
W 1934 roku niemiecko-żydowska archeolog Hermine Speier objęła stanowisko fotografa w Muzeach Watykańskich, początkowo jako stały „wolny strzelec”. Jednak pozostała tam na tyle długo, że w 1964 roku została pierwszą kobietą w Watykanie, która otrzymała stałą posadę, w tym prawo do emerytury.

Od 1939 roku papieską sekretarką była niemiecka zakonnica s. Pasqualina Lehnert. Pracowała ona u przyszłego Piusa XII, początkowo jako kucharka, od 1917 roku, gdy ks. Eugenio Pacelli został nuncjuszem w Monachium, a następnie w Berlinie. Cieszyła się bezgranicznym zaufaniem swego „szefa”, w Watykanie nazywano ją nawet „papieżycą”.

Pierwszą kobietą zajmującą kierownicze stanowisko w Kurii Rzymskiej została Australijka, Rosemary Goldie. Od 1967 do 1976 roku była ona podsekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Podsekretarze są na trzecim miejscu w hierarchii urzędów watykańskich.

Za pontyfikatu św. Jana Pawła II Amerykanka Mary Ann Glendon została prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, włoska siostra zakonna Enrica Rosanna – podsekretarzem w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (od 2004 roku zakonnica jest zawsze jednym z dwóch podsekretarzy tej dykasterii), a inna Włoszka, prof. Letizia Pani Ermini otrzymała nominację na prezesa Papieskiej Rzymskiej Akademii Archeologii.
Z kolei z nominacji Benedykta XVI Brytyjka prof. Margaret Scotford Archer została prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, a Włoszki: s. Nicoletta Spezzati – podsekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Flaminia Giovanelli – podsekretarzem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, Maria Cristina Carlo-Stella – sekretarzem Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków i Dzieł Sztuki Stolicy Świętej.

Za pontyfikatu Franciszka liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach znacząco wzrosła. Włoszka Francesca Di Giovanni była nawet podsekretarzem Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Obecnie kierownicze funkcje w Kurii Rzymskiej i Państwie Watykańskim sprawują:

Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego:
Sekretarz - s. Simona Brambilla MC z Włoch
Podsekretarz - s. Carmen Ros Nortes NSC z Hiszpanii

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia:
Podsekretarz sekcji ds. życia - Gabriella Gambino z Włoch
Podsekretarz sekcji ds. świeckich - Linda Ghisoni z Włoch

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji:
Podsekretarz - Antonella Sciarrone Alibrandi z Włoch
Dykasteria ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka:
Sekretarz - s. Alessandra Smerilli FMA z Włoch

Dykasteria ds. Komunikacji:
Wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej - Cristiane Murray z Brazylii

Dyrektor Dyrekcji Teologiczno-Duszpasterskiej - Nataša Govekar ze Słowenii

Rada ds. Gospodarki:
Wicekoordynator - Charlotte Kreuter-Kirchhof z Niemiec

Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej:
Podsekretarz - s. Silvana Piro FMGB z Włoch
Sekretariat Generalny Synodu Biskupów:
Podsekretarz - s. Nathalie Becquart XAV z Francji

Papieska Komisja Biblijna:
Sekretarz - s. Nuria Calduch-Benages MHSFN z Hiszpanii

Papieska Komisja Archeologii Sakralnej:
Sekretarz - Raffaella Giuliani z Włoch

Gubernatorat Państwa Watykańskiego:
Sekretarz generalny- s. Raffaella Petrini FSE z Włoch

Papieska Akademia Kultu Męczenników:
Magister (prezes) - Raffaella Giuliani z Włoch

Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej:
Sekretarz - Emilce Cuda z Argentyny

Papieska Komisja ds. Działalności Kościelnych Publicznych Osób Prawnych w Dziedzinie Służby Zdrowia:
Sekretarz - s. Maria Annunziata Remossi z Włoch

Muzea Watykańskie:
Dyrektor - Barbara Jatta.

Na przestrzeni 2010-2019 udział kobiet wśród pracowników Stolicy Apostolskiej wzrósł o 24 procent. W 2010 roku, za pontyfikatu Benedykta XVI, w Watykanie pracowało dla papieża 4053 osób, wśród nich 697 (17 proc.) kobiet. W 2019 roku, za pontyfikatu Franciszka, liczba pracowników wzrosła do 4618, wśród których było 1016 kobiet (22 proc.).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
24°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
wiecej »