Ministerstwo Finansów nie planuje objęcia podatkiem od nieruchomości obiektów małej architektury, w tym kapliczek i krzyży. – Kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wspomnianych obiektów małej architektury zostanie doprecyzowana w projekcie – informuje KAI Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.
Publikujemy treść odpowiedzi Wydziału Prasowego Ministerstwa Finansów jaką otrzymała Katolicka Agencja Informacyjna:
„Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, co eliminuje wskazane obiekty małej architektury takie jak: przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wspomnianych obiektów małej architektury zostanie doprecyzowana w projekcie”.
Ministerstwo Finansów opublikowało także w środę oświadczenie, w którym dementuje doniesienia o rozszerzeniu zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury, w tym krzyże i inne niewielkie obiekty.
„Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu. Projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w tym zakresie” – czytamy w oświadczeniu.
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Prace polegają, m.in. na zdefiniowaniu na nowo pojęć „budynek” i „budowla”. W okresie od 17 czerwca do 8 lipca przeprowadzono konsultacje projektu ustawy. Zestawienie uwag, które wpłynęły w terminie oraz stanowisko Ministerstwa Finansów udostępnione zostało 30 lipca w Biuletynie Informacji Publicznej. Podmioty, które zgłosiły uwagi, otrzymały zaproszenie na konferencję uzgodnieniową, która odbędzie się 7 sierpnia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.