Przestrogę przed nieposłuszeństwem i wezwanie do kierowania się w swej posłudze nauką Kościoła skierował do księży przewodniczący austriackiego episkopatu, kard. Christoph Schönborn.
Metropolita Wiednia zareagował w ten sposób na informację o zebraniu przez organizację „Inicjatywa Proboszczów” 250 podpisów austriackich księży pod wnioskiem o dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich i twierdzących przy tym, że Watykan nie ma prawa narzucać im swoich poglądów.
Kard. Schönborn wezwał rzecznika „Inicjatywy Proboszczów”, Helmuta Schüllera i przekazał mu obszerny list, w którym stwierdził, że działania kontestatorów głęboko go poruszyły. Wyjaśnił, iż nie chciał odpowiadać natychmiast, aby nie kierować się uczuciami gniewu i bólu jaki spowodował w nim ten krok.
Hierarcha zaznaczył, że jest głęboko poruszony stanowiskiem tej grupy duchownych i nie może się zgodzić z twierdzeniami jakoby nieposłuszeństwo było cnotą. Przypomniał, że w chwili udzielania święceń kandydaci dobrowolnie zobowiązują się do posłuszeństwa swemu biskupowi i Ojcu Świętemu, nawet gdyby owo posłuszeństwo nie było łatwe.
Metropolita Wiednia wskazał na przykład bł. Franza Jägerstättera (1907-1943), beatyfikowanego w 2007 r., który zapłacił swym życiem za odmowę służby w Wehrmachcie, gdyż było to sprzeczne z jego sumieniem. Kard. Schönborn wezwał duchownych, aby naśladowali jego przykład, kierując się zawsze sumieniem, które potrafi rozpoznać prawdę, o której należy zaświadczyć i nią żyć.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.