Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w piątek w imieniu Polski za przekazanie przez prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju. "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ" - przyznaje szef polskiej dyplomacji. Jeszcze w czwartek napisał w tej sprawie do prokuratora generalnego.
Jak informowała w czwartek PAP, polska Prokuratura Generalna przekazała białoruskim śledczym informację o rachunkach bankowych Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”. Według przedstawicieli organizacji pozarządowych i białoruskiej opozycji przyczyniło się to do jego ubiegłotygodniowego zatrzymania przez KGB. Został on oskarżony o ukrywanie dochodów.
"Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ. Zdwoimy wysiłki na rzecz demokracji na Białorusi" - napisał w piątek Sikorski na Twitterze.
Natomiast rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował w piątek PAP, że jeszcze w czwartek Sikorski wysłał list do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, "w którym dokonuje oceny tego, co się stało, czyli ujawnienia danych przez Prokuraturę Generalną władzom Białorusi oraz - po raz kolejny - proponuje pewne rozwiązania lepszej i skuteczniejszej współpracy w tej kwestii".
"Przypominam, że po raz pierwszy sygnalizowaliśmy problem i proponowaliśmy tego typu współpracę w styczniu" - zaznaczył Bosacki. Nie chciał jednak mówić o szczegółach listu, bo - jak dodał - nie wie, czy zapoznał się z nim już jego adresat.
Prokuratura Generalna w czwartek potwierdziła PAP, że realizowała wniosek o pomoc prawną dot. szefa "Wiasny", w treści którego nie były zawarte żadne informacje, które mogłyby wskazywać na to, że dotyczył on działacza opozycyjnego lub jego działalności opozycyjnej.
Według Macieja Kujawskiego z PG, także nikt ze strony polskiej nie poinformował prokuratury, że chodzi o opozycjonistę. Potwierdził on, że na początku tego roku odbyło się spotkanie Seremeta z przedstawicielami MSZ, na którym ustalono, że do wniosków o pomoc prawną z Białorusi strona polska będzie podchodzić "z dużą ostrożnością" i taką sugestię przekazano Departamentowi Współpracy Międzynarodowej PG.
Kujawski poinformował, że już po tym spotkaniu zdarzył się przypadek, gdy odmówiono pomocy prawnej dotyczącej opozycjonisty - bo we wniosku strona białoruska wskazała, że chodzi o człowieka, który miałby prowadzić działalność opozycyjną. Zapowiedział, że PG przeanalizuje wszystkie wnioski Białorusi o pomoc prawną z ostatniego czasu.
Z dwóch niezależnych źródeł - z prokuratury i spoza niej - PAP uzyskała informację, że w związku z tą sprawą niewykluczone są dymisje w prokuratorskich strukturach odpowiedzialnych za międzynarodowy obrót prawny.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.