W Hiszpanii tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej czczona była na długo przed ogłoszeniem dogmatu, a sama uroczystość bogata jest w wiele lokalnych tradycji. Wielu uważa ją za najpopularniejsze hiszpańskie święto maryjne, stąd w lokalnych procesjach uczestniczą rzesze wiernych. Dzisiaj jednak, dzięki młodzieży, wszystkie drogi prowadzą do Madrytu…
Tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Tak było w pobożności ludowej, a znani hiszpańscy malarze – zwłaszcza barokowi – kompozytorzy i poeci zgodnie podkreślali, że Maryja została wzięta do nieba, ponieważ była Matką Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.
Wśród wielu lokalnych tradycji związanych z dzisiejszym świętem na szczególną uwagę zasługuje La Verbena de la Paloma w Madrycie oraz tzw. Misterium z Elche. Mieszkańcy stolicy tłumnie biorą udział w procesji z wizerunkiem Matki Bożej czczonej pod wezwaniem „Virgen de la Paloma”, a następnie w ulicznych zabawach, które trwają do późnych godzin nocnych. Z kolei mieszkańcy Elche, pięknie położonej miejscowości w pobliżu Alicante na południu Hiszpanii, od dziesiątków lat przedstawiają scenę Wniebowzięcia Matki Bożej w tutejszej bazylice. Piękno widowiska ściąga pielgrzymów i turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich obchodzą natomiast święto swojej patronki Matki Bożej Candelaria. Jej sanktuarium odwiedza rocznie ponad 2,5 mln osób.
Dzisiaj jednak wszystkie drogi w Hiszpanii prowadzą do Madrytu. Dobiegły końca Dni w Diecezjach i młodzi pielgrzymi wyruszyli do stolicy na Światowe Dni Młodzieży. Ponad 450 tys. zarejestrowanych pielgrzymów ze 193 krajów świata zamieszka w parafiach, szkołach, ośrodkach sportowych i w domach prywatnych. Jutro wieczorem kard. Antonio María Rouco Varela odprawi uroczystą Mszę inauguracyjną. W głównym wydarzeniu z Papieżem na Cuatro Vientos organizatorzy spodziewają się miliona osób. Przez najbliższe dni Madryt stanie się młodzieżową stolicą świata.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.