Relikwie błogosławionego Jana Pawła II dotarły do Meksyku i rozpoczynają czteromiesięczną peregrynację po ponad 90 miejscowościach. Ampułka z krwią zmarłego w 2005 roku papieża wystawiona została w czwartek w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w mieście Meksyk.
Otoczony samochodami policyjnymi konwój przetransportował relikwie w czwartek z nuncjatury apostolskiej do bazyliki położonej w północnej części stolicy Meksyku. Wystawienie relikwii w świątyni poprzedzono uroczystą mszą - pisze agencja dpa.
W ciągu najbliższych czterech miesięcy relikwie ogłoszonego 1 maja błogosławionym Jana Pawła II odwiedzą ponad 90 miejscowości w całym Meksyku. Trasa peregrynacji wiedzie przez najbardziej niebezpieczne rejony dręczonego wojnami gangów narkotykowych kraju.
W związku z tym Konferencja Episkopatu Meksyku (CEM) wezwała grupy przestępcze do uszanowania pielgrzymki oraz nieutrudniania wiernym oddawania czci relikwiom. "Apelujemy do gangów, by uszanowały relikwie. Niech to zrobią dla papieża, który tak bardzo kochał Meksyk" - powiedział sekretarz generalny CEM biskup Victor Rene Rodriguez.
Celem pielgrzymki jest podkreślenie znaczenia pojednania w kraju, w którym krwawe porachunki między kartelami narkotykowymi pochłaniają coraz więcej ofiar. Biskupi meksykańscy w liście do watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego podkreślili, że relikwie "umocnią wiarę narodu".
Jan Paweł II odwiedził Meksyk pięć razy. To tam w styczniu 1979 roku prowadziła jego pierwsza zagraniczna podróż. W 2002 roku, podczas ostatniej wizyty w tym kraju, żegnając się z jego mieszkańcami, powiedział: "Jadę, ale nie odchodzę. Pozostaję w waszych sercach". Polski papież pozostał bliski wielu Meksykanom, a w wielu miejscach, które odwiedził stoją jego pomniki.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.