Nowa ewangelizacja stoi w centrum obrad sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), rozpoczynającej się tego popołudnia w stolicy Albanii
Biorą w niej udział przewodniczący wszystkich episkopatów naszego kontynentu. Jutro wybiorą oni ze swego grona przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących Rady na najbliższych pięć lat (2011-2016). Aktualnie na jej czele stoi prymas Węgier, kard. Péter Erdő. Ponadto na spotkaniu obecni są biskupi odpowiedzialni za poszczególne komisje Rady. Jedną z nich, ds. powołań, kieruje bp Wojciech Polak z Gniezna.
Z Watykanu do Tirany przybył abp Salvatore (Rino) Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, którego udział wiąże się z głównym tematem sesji. Pomocą w dyskusji są odpowiedzi na odnośny kwestionariusz, uprzednio rozesłany wszystkim konferencjom biskupów w Europie. Gośćmi są też przedstawiciele episkopatów innych kontynentów, z którymi europejscy biskupi regularnie współpracują, co w szczególności dotyczy Afrykańczyków. Na początku przyszłego roku (13-17 lutego 2012 r.) odbędą z nimi w Rzymie już drugie z kolei wspólne sympozjum. Również ono, obok kilku innych planowanych na najbliższe miesiące inicjatyw Rady Konferencji Biskupich Europy, także w zakresie współpracy ekumenicznej, zostanie zaprezentowane podczas obrad. Sesja plenarna zakończy się w niedzielę 2 października. Uczestnicy spotkają się też z najwyższymi władzami państwowymi Albanii: prezydentem i premierem.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.