Reklama

"Jerozolimskie Święto Świąt"

Fotografie „Cudu Świętego Ognia”, jednego z największych fenomenów Ziemi Świętej, można oglądać na otwartej 6 marca w Warszawie wystawie „Jerozolimskie Święto Świąt”.

Reklama

Autorami zdjęć są: luterański proboszcz parafii w Tomaszowie Mazowieckim ks. Roman Pawlas i prawosławny diakon, ks. Sławomir Ostapczuk z Białegostoku. Wystawa prezentowana jest w galerii „Luteraneum”, znajdującej się w podziemiach ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Trójcy przy pl. Małachowskiego. Wernisaż poprzedzony został nabożeństwem ekumenicznym w kościele św. Trójcy, podczas którego wspominano ofiary katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Piotr Gaś.

Przemawiając podczas wernisażu prawosławny abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie powiedział, że jest to wydarzenie ważne, ponieważ przybliża najważniejsze miejsce na ziemi, czyli Jerozolimę, oraz najważniejszy czas, czyli święto świąt, zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego mówił z uznaniem o inicjatywie, która łączy dwa wyznania - luterański i prawosławny. Jest ona przykładem więzi, która zaczęła się wiele la wcześniej w ChAT-ie, gdzie studiują chrześcijanie różnych wyznań.

Reprezentujący prawosławnego metropolitę, abp. Sawę, ks. Doroteusz Sawicki powiedział, że wystawa przypomina nam, że jest jedna krew, która jednoczy chrześcijan i od dwóch tysięcy lat nie została zapomniana - a jest to krew Jezusa Chrystusa.

Podczas wernisażu odczytano też list abp-seniora Alfonsa Nossola, który chwaląc ekumeniczna inicjatywę przypomniał słowa poety Cypriana Norwida "piękno kształtem jest miłości".


Autorzy wystawy przez kilkanaście kwietniowych dni 2006 r. uczestniczyli w Izraelu w prawosławnym misterium świątecznym od łazarzowej Betanii po Chrystusową Jerozolimę, gdzie dokumentowali fotograficznie obchody Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego. Jedną z największych atrakcji prezentowanych na wystawie są zdjęcia „Cudu świętego ognia”, który do kilkunastu wieków dokonuje się w Wielką Sobotę podczas liturgii prawosławnej. Dla prawosławnych jest to „znak z nieba”, potwierdzający prawdziwość chrześcijańskiego przesłania.

Jak powiedział KAI jeden z autorów zdjęć, pastor Roman Pawlas, mają one charakter unikatowy, gdyż wraz ze swoim prawosławnym kolegą, został dopuszczony do dokumentowania z bliska misteriów prawosławnych. Zdaniem luterańskiego duchownego wystawa jest przykładem, że również na płaszczyźnie artystycznej można realizować ideę ekumeniczną. „Tak właśnie pojmuję służbę jedności chrześcijan – pokazać jak to jest u innych, bo największym wrogiem ekumenizmu jest brak wiedzy i fałszywe wyobrażenia o innych. Mam nadzieję, że dzięki tej wystawie również moim współwyznawcy poznają lepiej realia prawosławia, gdzie wszystko jest na właściwym miejscu i ma uzasadnienie biblijne” – stwierdził ks. Pawlas.

Pastor fascynuje się fotografią reporterską od młodości. Pierwszą profesjonalną wystawę miał 10 lat temu, a prezentowała ona jego wyprawę do Rumunii. Udokumentował także fotograficznie wizytę u Dalajlamy w Indiach, oraz pogrzeby swoich tragicznie zmarłych przyjaciół: ks. generała Adama Pilcha i bp. Mieczysława Cieślara. „Tematy religijne zawsze za mną chodzą” – powiedział KAI ks. Pawlas.

Diakon Sławomir Ostapczuk z parafii św. Pantelejmona w Białymstoku wielokrotnie uczestniczył w pielgrzymkach do Ziemi Świętej, skąd wracał z bogatym zestawem fotografii.

Wystawa odbywa się z błogosławieństwem prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski Sawy, bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, prawosławnego abp. Jeremiasza, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej oraz abp. Alfonsa Nossola, biskupa-seniora diecezji opolskiej.

Wystawa będzie czynna w „Luteraneum” w dniach 6-18 marca w godzinach 16.00-19.00. Następnie zostanie przeniesiona do gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Miodowej 21c , gdzie będzie można ją oglądać w godzinach funkcjonowania uczelni w dniach od 20 do 30 marca. W następnym miesiącu zostanie udostępniona mieszkańcom Białegostoku, którzy będą mogli ją zwiedzać w dniach 2-22 kwietnia w godz. 8.00-19.00 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja 5.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama