Podczas południowego spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie papież Benedykt XVI modlił się za śmiertelne ofiary trzęsienia ziemi na północy Włoch oraz za 16-letnią uczennicę, która zginęła w sobotę w zamachu na szkołę średnią w Brindisi.
Tekst rozważania przed modlitwą Regina coeli znajdziesz tutaj
Zwracając się do wiernych po modlitwie maryjnej Regina coeli papież powiedział: "Dzisiaj wspominam dziewczęta i chłopców ze szkoły w Brindisi, dotkniętych wczoraj przez haniebny atak. Módlmy się razem za rannych, w tym niektórych ciężko, a zwłaszcza za młodą Melissę, niewinną ofiarę brutalnej przemocy i za jej pogrążonych w bólu bliskich".
"Moje serdeczne myśli kieruję też do ludności regionu Emilia-Romania, która ucierpiała przed kilkoma godzinami w wyniku trzęsienia ziemi. Jestem duchowo bliski z osobami, dotkniętymi przez ten kataklizm; wypraszamy Boga o miłosierdzie dla tych, którzy zginęli i o ulgę w cierpieniu dla rannych" - mówił Benedykt XVI.
Papież modlił się również za Kościół i wiernych w Chinach w związku z przypadająca 24 maja uroczystością Matki Bożej z Szenszen, patronki tamtejszych katolików. "Jednoczymy się w modlitwie ze wszystkimi katolikami, którzy są w Chinach, aby głosili z pokorą i radością Chrystusa zmarłego i zmartwychwstałego, by byli wierni Jego Kościołowi i następcy świętego Piotra i żyli na co dzień zgodnie z wiarą, którą wyznają" - podkreślił papież.
Pozdrowił także Włoski Ruch na Rzecz Życia, obradujący w watykańskiej Auli Pawła VI. "Zachęcam was i wzywam, byście zawsze byli świadkami i budowniczymi kultury życia" - powiedział Benedykt XVI.
Przypominając o przypadającym dziś światowym dniu środków społecznego przekazu (Kościół w Polsce obchodzi go we wrześniu) Benedykt XVI mówił o znaczeniu milczenia w komunikacji z Bogiem i z ludźmi . Papież zachęcił do modlitwy, by międzyludzka komunikacja w każdej formie prowadziła do prawdziwego dialogu opartego na wzajemnym szacunku, słuchaniu i dzieleniu się.
Zwracając się do Polaków papież nawiązał do obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Wyraził pragnienie, by prawda o Chrystusie pomagała "w odnajdywaniu celu i sensu naszego życia, w pełnieniu obowiązków i włączaniu się w budowanie cywilizacji miłości".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.