Podczas południowego spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie papież Benedykt XVI modlił się za śmiertelne ofiary trzęsienia ziemi na północy Włoch oraz za 16-letnią uczennicę, która zginęła w sobotę w zamachu na szkołę średnią w Brindisi.
Tekst rozważania przed modlitwą Regina coeli znajdziesz tutaj
Zwracając się do wiernych po modlitwie maryjnej Regina coeli papież powiedział: "Dzisiaj wspominam dziewczęta i chłopców ze szkoły w Brindisi, dotkniętych wczoraj przez haniebny atak. Módlmy się razem za rannych, w tym niektórych ciężko, a zwłaszcza za młodą Melissę, niewinną ofiarę brutalnej przemocy i za jej pogrążonych w bólu bliskich".
"Moje serdeczne myśli kieruję też do ludności regionu Emilia-Romania, która ucierpiała przed kilkoma godzinami w wyniku trzęsienia ziemi. Jestem duchowo bliski z osobami, dotkniętymi przez ten kataklizm; wypraszamy Boga o miłosierdzie dla tych, którzy zginęli i o ulgę w cierpieniu dla rannych" - mówił Benedykt XVI.
Papież modlił się również za Kościół i wiernych w Chinach w związku z przypadająca 24 maja uroczystością Matki Bożej z Szenszen, patronki tamtejszych katolików. "Jednoczymy się w modlitwie ze wszystkimi katolikami, którzy są w Chinach, aby głosili z pokorą i radością Chrystusa zmarłego i zmartwychwstałego, by byli wierni Jego Kościołowi i następcy świętego Piotra i żyli na co dzień zgodnie z wiarą, którą wyznają" - podkreślił papież.
Pozdrowił także Włoski Ruch na Rzecz Życia, obradujący w watykańskiej Auli Pawła VI. "Zachęcam was i wzywam, byście zawsze byli świadkami i budowniczymi kultury życia" - powiedział Benedykt XVI.
Przypominając o przypadającym dziś światowym dniu środków społecznego przekazu (Kościół w Polsce obchodzi go we wrześniu) Benedykt XVI mówił o znaczeniu milczenia w komunikacji z Bogiem i z ludźmi . Papież zachęcił do modlitwy, by międzyludzka komunikacja w każdej formie prowadziła do prawdziwego dialogu opartego na wzajemnym szacunku, słuchaniu i dzieleniu się.
Zwracając się do Polaków papież nawiązał do obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Wyraził pragnienie, by prawda o Chrystusie pomagała "w odnajdywaniu celu i sensu naszego życia, w pełnieniu obowiązków i włączaniu się w budowanie cywilizacji miłości".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.