Ponad 9 mln zł na Świątynię Opatrzności Bożej

Ponad 9 mln zł zebrano przez dziesięć miesięcy tego roku na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, która powstaje w Wilanowie - poinformował we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz podkreślił, że 3,5 mln zł z tej sumy pochodzi ze zbiórki do puszek podczas obchodów czerwcowego Święta Dziękczynienia. Metropolita warszawski poinformował, że obecnie kontynuowane są m.in. prace nad kopułą świątyni; kończony jest dach nad muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dodał, że konieczne jest jak najszybsze otwarcie nowoczesnego muzeum Jana Pawła II, gdyż jego kanonizacja "zbliża się krok po kroku". "Nie znamy jednak jeszcze żadnych terminów" - zaznaczył kard. Nycz.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że swoje datki na budowę świątyni stale przekazuje 30 tys. darczyńców.

Kopuła na Świątyni Opatrzności Bożej ma powierzchnię 3,2 tys. metrów kw., a jej wysokość to około 30 metrów. Kopuła już w części pokryta jest blachą miedzianą. Na szczycie kopuły umieszczony będzie szklany świetlik. Nad świątynią góruje krzyż o wysokości ponad 5 metrów. Wysokość całej budowli to 75 metrów. Budowa dachu jest już w fazie końcowej. Wykonano izolację termiczną i przeciw wilgoci.

Do wykonania elewacji wybrano polski granit, wydobywany z kopalni w Strzegomiu. Kamień będzie układała firma prowadzona przez górali z Pienin.

Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.

W Panteonie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
wiecej »