"Nowy Rok witałem pod kościołem wodą mineralną"

Pod koniec tygodnia Roman Paszke planuje wyruszyć z Gran Canarii do wokółziemskiego rejsu. Jego katamaran "Gemini 3", który niedawno został uszkodzony, jest już prawie gotowy do ponownego startu. Nowy Rok kapitan powitał pod kościołem katolickim w Las Palmas.

"Kilkugodzinny koncert był przesympatyczny. Pod świątynią, gdzie zgromadziło się chyba z półtora tysiąca osób, rozbrzmiewała różna muzyka hiszpańska, grana przez zespoły, przeważnie młodzieżowe, które zmieniały się co pół godziny. Noc była ciepła, 19-20 stopni" - powiedział PAP 61-letni gdańszczanin.

Jak podkreślił, trzynastka zawsze była dla niego szczęśliwa, więc ma nadzieję, że ta tradycja będzie podtrzymana również w 2013 roku.

"Do trzech razy sztuka... Może faktycznie trzeba było czekać roku 2013, abym mógł zrealizować to wezwanie i opłynąć glob trudniejszą trasą pod wiatr. Nie pijam alkoholu, więc na noworoczny toast była woda mineralna. Wzniosłem go także za mój +dom+, czyli katamaran, który po tych przejściach powinien chyba zmienić nazwę z +Gemini+ na +Trwam+" - dodał Paszke.

Przypomniał, że zaledwie sześć godzin po rozpoczęciu rejsu 27 grudnia, w odległości ok. 110 mil morskich od Gran Canarii i ok. 50 od wybrzeży Sahary Zachodniej, jacht miał kolizję z jakimś pływającym obiektem. Uderzenie było tak silne, że ster został wyrwany z jarzma i polski żeglarz musiał zawrócić do mariny w Las Palmas.

Po raz pierwszy próbę pobicia rekordu Paszke podjął 14 grudnia 2011 r. Na początku stycznia, będąc w odległości ok. 300 mil morskich od przylądka Horn, musiał przerwać rejs z powodu uszkodzenia lewego pływaka i zawinąć do argentyńskiego portu Rio Gallegos. W dziwnych okolicznościach jego katamaran został zarekwirowany i po długiej batalii prawnej, w połowie czerwca odzyskany.

"Świąteczny czas, a więc Wigilię, Boże Narodzenie i Nowy Rok, spędzałem m.in. z kapitanem Ryszardem Untonem, który jachtem +Asterion+ przypłynął tu z Gdańska. Poznaliśmy się w Górkach Zachodnich i tam zupełnie niezobowiązująco, umawialiśmy się na spotkanie przed moim startem z Wysp Kanaryjskich. Nie bardzo wierzyłem, że do niego dojdzie, tym większa moja radość" - podkreślił kapitan "Gemini 3".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Niedziela
  rano
  30°C Niedziela
  dzień
  31°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »