„Wierzymy, że kraj wyjdzie z tej gehenny we wzajemnej zgodzie i z poszanowaniem najważniejszych wartości. A są nimi wiara, szacunek do Boga, szczere braterstwo i miłość do ojczyzny ” – napisali biskupi Mali do prezydenta kraju Dioncounda Traore.
W liście wystosowanym po swej sesji plenarnej w Bamako poparli oni wysiłki przywódcy kraju podejmowane celem utrzymania jego jedności. Wyrazili też aprobatę dla apelu prezydenta o generalną mobilizację przeciw islamskim rebeliantom. Na ręce prezydenta Traore przekazali pozdrowienia dla malijskich żołnierzy i sił bezpieczeństwa. Opublikowanie listu zbiegło się z odzyskaniem przez siły malijskie kilku miast zajmowanych dotąd przez rebeliantów.
Biskupi w czasie spotkania plenarnego odwiedzili rannych cywilów i żołnierzy w stołecznym szpitalu. Napisali także list do wiernych, w którym poprosili o modlitwę i solidarność, szczególnie z osobami bezpośrednio dotkniętymi działaniami wojennymi: przesiedleńcami, uchodźcami, rodzinami w żałobie oraz żołnierzami. Episkopat podjął także decyzję, że na początku Wielkiego Postu rozpocznie się krajowa zbiórka pieniędzy i rzeczy dla ofiar konfliktu.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.