Pierwszy taki w Polsce

Po gwałtownej burzy z grzmotami na sam moment poświęcenia wróciło słońce. – Nie było honorowej salwy armatniej, więc zgotowało nam ją niebo – mówił Jacek Sasin.

Monument odsłonił brat prezydenta, Jarosław Kaczyński   Ks. Zbigniew Niemirski /GN Monument odsłonił brat prezydenta, Jarosław Kaczyński
To wydarzenia radomskiego czerwca z 1976 r. sprawiły, że młody prawnik Lech Kaczyński zaangażował się w sprawy robotnicze i związał się z opozycją antykomunistyczną. – Oby i teraz Radom dał sygnał, za którym pójdą inni – mówili zgodnie posłowie Zbigniew Kuźmiuk i Marek Suski.

Obchody rozpoczęły się otwarciem na deptaku koło kościoła garnizonowego wystawy upamiętniającejLecha Kaczyńskiego. Potem Mszy św. w kościele oo. bernardynów przewodniczył metropolita szczeciński abp Andrzej Dzięga. Kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. – To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. Mszę z licznym gronem księży celebrowali (od lewej): bp Józef Zawitkowski, abp Andrzej Dzięga i bp Henryk Tomasik   Ks. Zbigniew Niemirski /GN Mszę z licznym gronem księży celebrowali (od lewej): bp Józef Zawitkowski, abp Andrzej Dzięga i bp Henryk Tomasik
"Odstrzelimy Kaczorów" - mówiliście. "Kartoflane nosy" - przezywaliście nas. "Bydło do obory" - krzyczeliście na nas. A ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. – mówił kaznodzieja, a kończąc wyraził życzenie, aby odsłaniany pomnik ”był ponad wszystkie Polaków podziały”.

To samo życzenie wyraził obecny na uroczystości prezes Jarosław Kaczyński. Mówił też, że w Polsce działa potężny front zła, ale że dzień odsłonięcia pomnika jest krokiem w kierunku wygranej. – Tu w Radomiu zaczęła się kiedyś droga do polskiej wolności i niepodległości. Dziś zaczynamy drogę w tym samym kierunku, ku ostatecznemu zwycięstwa - mówił po Mszy św., przed odsłonięciem pomnika.

Pierwszym punktem było otwarcie wystawy poświęconej śp. Prezydentowi RP   Ks. Zbigniew Niemirski /GN Pierwszym punktem było otwarcie wystawy poświęconej śp. Prezydentowi RP
Po odsłonięciu monumentu, przy obecności kilku tysięcy ludzi, uroczystego poświęcenia dokonali biskupi, a potem koncert dał Jan Pietrzak. W programie jest także wieczorny koncert Patrycji Markowskiej i zespołu ”De Press”.

Pomnik prezydenckiej pary Lecha i Marii Kaczyńskich autorstwa Andrzeja Renesa jest pierwszym w Polsce. Stanął przy ul. Żeromskiego na placu obok I LO im. M. Kopernika w sąsiedztwie kościoła oo. bernardynów. Ma 2,5 metra wysokości. Po bokach pomnika umieszczono tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Inicjatorem Na koniec koncertu obecni śpiewali razem z Janem Pietrzakiem ”Żeby Polska”   Ks. Zbigniew Niemirski /GN Na koniec koncertu obecni śpiewali razem z Janem Pietrzakiem ”Żeby Polska”
budowy pomnika był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu, a na jego czele stał poseł Marek Suski. Budowa kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu, a także i w innych miejscowościach prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Galeria zdjęć z całej uroczystości jeszcze dziś na naszej stronie po wieczornym koncercie Patrycji Markowskiej.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-4°C Piątek
dzień
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-7°C Sobota
rano
wiecej »