Media przeciw wliczaniu religii do średniej

Bardzo dużo uwagi poswięcają poniedziałkowe gazety rządowej decyzji utrzymującej wliczanie oceny z religii do średniej wbrew wątpliwościom wyrażanym publicznie przez nowego ministra edukacji Ryszarda Legutko. Komentarze są w zadziwiająco jednakowym tonie.

Ocena z religii będzie jednak wliczana do średniej ocen na świadectwie - ogłosiło w sobotę wieczorem Centrum Informacyjne Rządu. To błyskawiczna reakcja na publikację Dziennika, w której zamieściliśmy wypowiedź abp. Sławoja Leszka Głodzia - relacjonuje Dziennik. W ostrych słowach skrytykował on pomysł usunięcia religii ze średniej na świadectwach. Dalej w Dzienniku czytamy: - Jeżeli nowy minister edukacji Ryszard Legutko chce konfliktu i dysharmonii społecznej, to będzie ją miał - powiedział nam w piątek abp Głodź, współ-przewodniczący komisji wspólnej rządu i Episkopatu. Jak przewidywaliśmy, nie był to jednorazowy akt protestu. Podobnie jak abp Głodź myśli większość hierarchów. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z KAI ostrzegł w sobotę rząd w stanowczych słowach, że Kościół „nie chciałby wrócić do czasów walki z religią w szkołach”. Krytyczny wobec planów nowego ministra Legutki, który rozważał uchylenie rozporządzenia w tej sprawie, był także - zwykle umiarkowany - abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. W tej sytuacji premier Jarosław Kaczyński i jego otoczenie zastanawiali się nie nad tym, czy wycofać się ze sprawy, ale jak to zrobić. Minister Legutko tuż po ukazaniu się naszej informacji dostał nieformalny zakaz udzielania niekonsultowanych wypowiedzi dla mediów. A CIR polecenie wydania krótkiego komunikatu w tej sprawie. - Kontrowersyjna wypowiedź Legutki była tylko jego osobistą opinią - przekonuje teraz poseł PiS Marek Suski. A jego partyjny kolega Krzysztof Putra dodaje: - Oświadczenie CIR kończy temat! To zdecydowanie nadmierny optymizm. Wczoraj w wypowiedzi dla Dziennika abp Sławoj Leszek Głodź dał wyraźnie do zrozumienia, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg. - Zajmie się tym komisja wspólna, a także Konferencja Episkopatu Polski. Bo co to znaczy, że to była wypowiedź prywatna ministra? Prywatna i ministra?! Chodzi o to, żeby w przyszłości nie było takich numerów - powiedział nam arcybiskup. O ile wcześniej decyzję w sprawie wliczania ocen z religii do średniej Roman Giertych przedstawiał jako porozumienie rządowo-kościelne, to teraz nie ma wątpliwości, że ustępstwo rządu jest rezultatem konsekwentnego oporu Kościoła. Zdecydowaną postawę biskupów i chwiejność rządu skwapliwie wykorzystali politycy SLD jako amunicję w antykościelnej ofensywie. - Kościół uważa, że wliczanie ocen z religii do średniej zwiększa frekwencję na mszach i wpływy z tacy. Tupnął nogą, więc premier i rząd się przestraszyli. Wybory za pasem i trzeba się zatroszczyć, żeby proboszcz rozdawał po mszy kartkę z instrukcją, na kogo należy głosować. Gdyby Kościół nie dostał prezentu, proboszcz nie rozdałby kartek - atakuje biskupów Joanna Senyszyn z SLD. I już teraz zapowiada, że ta sprawa i „neutralne światopoglądowo państwo” będą sztandarowymi hasłami SLD w kampanii wyborczej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wiesława
  21.08.2007 08:04
  Manipulacja mediami- to stwierdzenie nie powinno być obce nikomu, kto czyta i słucha liberalnych mediów. Sprawa jest oczywista. Mnie wielokrotnie nie zamieszczono "komentarza do..." na onecie, wp, czy interii. A komentarze, które tam są zamieszczane świadczą o poziomie wiedzy "uczniów", którzy chodzili na religię w szkole. Ale czy brali w niej udział?...Wniosek nasuwa się sam.
  Mam nadzieję, że jeśli sprawa będzie miała ciąg dalszy, to tylko pozytywny! Pozdrawiam
 • gOSIAF
  21.08.2007 12:36
  Nie powinnoa być wliczana ocena z religi, ale ocena z Wiedzy O Religiach Świata.
  Kto ma prawo oceniać moją wiarę? pozdrawiam
 • Ewito
  22.08.2007 21:07
  To gwalt na demokracji!!! Wiara, a co za tym idzie, religia to wolny wybor i takim pozostac powinien !!!! Ani rzad ani tym barziej kosciol nie maja prawa nam tego narzucac!!! Niech kosciol zajmie sie swoimi sprawami a nie grozi palcem rzadowi!!! JESTEM PRZECIWNA , WLICZANIU OCENY Z RELIGI DO SREDNIEJ!!! MOj syn nie bedzie wogole chodzil na religie!!!
 • Rahliell
  29.08.2007 04:10
  Jak najbardziej zgadzam sie z przedmowca!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Czwartek
  dzień
  11°C Czwartek
  wieczór
  10°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  wiecej »