Znany jest już ramowy program czuwania w intencji pokoju na Placu św. Piotra.
Plac św. Piotra będzie otwarty dla uczestników sobotniego czuwania od godz. 16:30. Zgodnie z pragnieniem Papieża zaproszeni są wszyscy, którym droga jest sprawa pokoju, niezależnie od wyznawanej wiary i przekonań.
Będzie istniała możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Księża będą spowiadać w różnych językach, w specjalnie wyznaczonych miejscach, pod okalającą plac kolumnadą Berniniego. Papież Franciszek przybędzie na czuwanie o godz. 19:00. Spotkanie rozpocznie się od intronizacji ikony patronki Rzymu Salus Populi Romani, następnie zostanie odmówiony różaniec w intencji pokoju. Po papieskim rozważaniu będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwanie o pokój na świecie zakończy się papieskim błogosławieństwem o godz. 23:00.
Do wielopokoleniowego udziału rodzin w inicjatywie modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii zachęcił abp Vincenzo Paglia. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny skierował w tej sprawie specjalny apel. Zwrócił w nim uwagę, że zachęta do wyrzeczenia w obliczu okropności wojny może być dla rodziców wychowawczą okazją do wyczulenia dzieci na cierpienia innych ludzi. Ważne byłoby tu również świadectwo dziadków czy ogólnie osób w podeszłym wieku, zwłaszcza gdy ktoś z nich przeżył wojnę.
„A wy, dzieci i młodzi, nie narzekajcie, gdy w sobotę zabraknie na stole obfitości jedzenia – napisał abp Paglia. – Natomiast dziękujcie waszym rodzicom za to, co wam podają i proście o wyjaśnienie, dlaczego jednak warto żyć na tej ziemi, zbyt często naznaczanej żałobą i przemocą”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny przypomina też o wartości modlitwy o pokój w atmosferze solidarności z tymi, którzy w Syrii każdego dnia ryzykują życie.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.