Wierni w Ziemi Świętej rozpoczynają ostatni modlitewny etap przygotowań do pielgrzymki papieża Franciszka. Od 14 do 22 maja będą gromadzić się na modlitwie ekumenicznej.
W Jerozolimie i Betlejem dobiegają końca techniczne przygotowania do papieskiej pielgrzymki. Niestety żydowskie środowiska ortodoksyjne protestują w pobliżu grobu Dawida i miejsca Ostatniej Wieczerzy, domagając się, by papież Franciszek pozostał w Rzymie i nie przyjeżdżał do Ziemi Świętej.
Chrześcijanie rozpoczynają dziewięciodniowe przygotowanie modlitewne do papieskiej pielgrzymki. Swą modlitwą obejmują przede wszystkim spotkanie Franciszka z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem. Wydarzenie to będzie miało miejsce 50 lat po historycznym spotkaniu Pawła VI z patriarchą Atenagorasem, które miało miejsce w 1964 r. w Jerozolimie.
W programie modlitewnego przygotowania jest adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej i modlitwa różańcowa. Program modlitw został tak ułożony, że trzy dni przeznaczono na post, trzy na adorację Najświętszego Sakramentu, a trzy na modlitwę bliską każdemu chrześcijaninowi zamieszkującemu Ziemię Świętą, mianowicie o jedność chrześcijan. Modlitwom towarzyszyć będą post i szczególna troska o najbardziej potrzebujących członków wspólnoty, w tym także chorych.
W czasie dziewięciodniowej intensywnej modlitwy jerozolimscy chrześcijanie będą każdego dnia gromadzić się w innym miejscu. Modlitwy rozpoczynają się 14 maja adoracją Krzyża w prawosławnej kaplicy na Golgocie, a zakończą 22 maja modlitwą różańcową w konkatedrze patriarchatu łacińskiego i Mszą w katedrze melchickiej. Program przewiduje także modlitewne spotkania w ormiańskiej katedrze św. Jakuba, anglikańskiej katedrze św. Jerzego oraz w kościołach etiopskim, koptyjskim i luterańskim.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.