"Najpilniejszym zadaniem jest teraz przywrócenie zaufania. Klasyczne uprzedzenia i stereotypy w relacjach między narodami Europy trzeba przezwyciężyć."
„Europa to projekt pojednania, a nie podziału” – stwierdził wczoraj kard. Reinhard Marx w oświadczeniu na temat kryzysu greckiego. Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) podziękował wszystkim, którzy zobowiązali się do dalszej realizacji projektu integracji europejskiej, pomimo trudnych negocjacji i innych przeszkód oraz ogromu pracy, która pozostaje jeszcze do wykonania.
Zdecydowana większość Greków chce pozostać w Unii Europejskiej i strefie euro. Inne państwa członkowskie także chcą, aby Grecja została w Unii. To rozwiązanie stanowi klasyczny europejski kompromis – powiedział kard. Marx. – We wspólnocie europejskiej wszyscy są zainteresowani poprawą sytuacji gospodarczej w Grecji i chcą iść razem do przodu. Przewodniczący COMECE podkreślił, że proces integracji europejskiej zawsze cieszył się życzliwym zainteresowaniem Kościoła, ponieważ przyniósł narodom Europy pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt. Osiągnięcia trzeba chronić i wszyscy muszą mieć w nich udział. Niemiecki purpurat zauważył jednak, że wiele pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi i do tej pory nie została podjęta żadna poważna próba wyeliminowania strukturalnych przyczyn kryzysu, a przed nami stoją dalsze wyzwania: zmniejszenie bezrobocia wśród młodych, wspólna troska o uchodźców, dążenie do pokoju w Europie, w tym na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, skąd dochodzi wołanie o pomoc masowo prześladowanym chrześcijanom. Zdaniem kard. Marxa: „najpilniejszym zadaniem jest teraz przywrócenie zaufania. Klasyczne uprzedzenia i stereotypy w relacjach między narodami Europy trzeba przezwyciężyć. Ważne jest, aby wyciągnąć wnioski z kryzysu i szukać nowego podejścia do współpracy gospodarczej i finansowej w Unii Europejskiej. Jej ideały założycielskie są jeszcze dalekie od spełnienia, a jako chrześcijanie musimy współpracować w przekuwaniu ich na rzeczywistość” – uważa kard. Marx.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.