Senat o zmianie konstytucji i kredytach

Senat, który wznowi jutro przerwane w piątek posiedzenie, ma głosować nad nowelizacją konstytucji, zakazującą kandydowania do parlamentu osobom skazanym. Zajmie się też ustawą o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych.

Według szefa klubu senatorów PO Marka Rockiego, wszystko wskazuje na to, że nowela konstytucji zostanie odrzucona, a w jej miejsce senatorowie zgłoszą własną inicjatywę ustawodawczą. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek po południu na posiedzeniu prezydium klubu PO.

Wątpliwości senatorów PO budzi m.in. użyty w nowelizacji termin "przestępstwo", który - ich zdaniem - może być płynny w zależności od tego, co zapisze się w Kodeksie Karnym. Według nich, istnieje niebezpieczeństwo wykorzystania w przyszłości tego zapisu do walki politycznej. Ponadto zdaniem senatorów, cel noweli można zrealizować nie zmieniając konstytucji, a wprowadzając odpowiedni zapis np. w ordynacji wyborczej.

Aby zmiana w konstytucji mogła wejść w życie, musi ją przyjąć zarówno Sejm (co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów), jak i Senat (bezwzględną większością). W Senacie pracują dwa kluby - PO (57 senatorów) i PiS (38) oraz 5 senatorów niezrzeszonych

Senat po głosowaniach nad zmianami konstytucji rozpocznie kolejne 36. posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. ustawą o pomocy bezrobotnym w spłacie kredytów mieszkaniowych.

Zgodnie z ustawą państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki - maksymalnie 1200 zł miesięcznie. Decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego na spłatę kredytu mieszkaniowego ma przyznawać starosta, a wniosek należy składać do urzędu pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Pieniądze wypłacać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Będą trafiały bezpośrednio do banków, w których osoby uzyskujące pomoc zaciągnęły kredyty.

Ustawa adresowana jest do osób, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r. i złożą wniosek o udzielenie pomocy do końca 2010 r. Na pomoc mogą liczyć osoby, które posiadają tylko jedno mieszkanie obciążone kredytem lub dom jednorodzinny. Z dopłat będą mogły korzystać też osoby, które prowadziły samodzielną działalność na własny rachunek, ale w związku z kryzysem musiały z niej zrezygnować. Pomocą objęci będą również małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, jeżeli pracę utracił współmałżonek nie będący kredytobiorcą.

Senatorowie debatować będą także nad nowelizacją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, według której Skarb Państwa będzie mógł uzyskać dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Zgodnie z uzasadnieniem do noweli, obecne ograniczenia ustawowe mogą prowadzić do nieuzasadnionej akumulacji kapitałów w GPW, kontrolowanej przez Skarb Państwa w 98 proc. Autorzy projektu zwracają uwagę, że przez 18 lat dominujący właściciel spółki, nie mógł partycypować w jej zyskach.

Tymczasem - jak wynika z informacji MSP - tylko w latach 2007 i 2006 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł. O dochodach za 2008 r. wypracowanych przez GPW i KDPW resort ma poinformować po 30 czerwca br., kiedy w spółkach odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy

Senatorowie wysłuchają także informacji z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7°C Piątek
wieczór
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
wiecej »