W polskim Kościele istnieje 835 instytucji o charakterze charytatywnym, ich pomoc skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży - wynika z pierwszego w Polsce raportu dotyczącego charytatywnej działalności Kościoła.
Raport "Zaangażowanie charytatywne Kościoła Katolickiego w Polsce” przedstawił w siedzibie Caritas Polska ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki zawarte w raporcie pochodzą zarówno z badań parafii prowadzonych regularnie przez ISKK jak i przeprowadzonego w 2015 r. nowego badania instytucji charytatywnych Kościoła Katolickiego.
- Działalność charytatywna Kościoła jest jednym z najsłabiej opisanych obszarów. Raport jest pierwszą próbą jego analizy. Z tego względu dane, które zawiera mają raczej pokazać skalę zjawiska, niż dokładne liczby - wyjaśnił ks. Wojciech Sadłoń.
Raport pokazuje, że działalność charytatywna Kościoła obecna jest na dwóch płaszczyznach: instytucjonalnej - prowadzonej przez zakony męskie i żeńskie oraz diecezje i lokalnej - pomoc na poziomie parafii.
Z badania wynika, że w polskim Kościele istnieje 835 instytucji o charakterze charytatywnym (432 prowadzone przez zakony żeńskie, 249 przez zakony męskie, 154 prowadzone przez diecezje). Wiele z nich skupionych jest w dużych ośrodkach miejskich i w diecezjach, w których funkcjonują zgromadzenia zakonne. Z danych wynika, że instytucje te prowadzą w sumie 5 tys. charytatywnych dzieł takich jak jadłodajnie, czy ośrodki pomocy.
- Z działalności instytucji charytatywnych korzystało w ubiegłym roku ok. 2,9 mln beneficjentów, których nie należy mylić z jednostkowymi osobami. Beneficjent w tym przypadku to jednostka udzielonej pomocy - wyjaśnił ks. Sadłoń.
Działalność charytatywna Kościoła w Polsce skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży - 1372 dzieła, osób bezdomnych - 897 dzieł i osób potrzebujących pomocy doraźnej - 861 dzieł. Najmniej instytucji działa w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych, pomocy osobom uzależnionym, migrantom i uchodźcom.
Biorąc pod uwagę jednostki udzielanej pomocy - w 2014 r. najwięcej skorzystało z nich w sektorze pomocy doraźnej, żywnościowej i usług medycznych.
Drugą płaszczyzną charytatywnej działalności Kościoła jest działalność w parafiach. W niemal 11 tys. parafii w całej Polsce działa ponad 60 tys. organizacji parafialnych. - W ciągu ostatnich lat liczba organizacji wyraźnie wzrastała - zauważa ks. Sadłoń. W śród nich 11,8 proc świadczy pomoc charytatywną, większość stanowią organizacje o charakterze modlitewnym.
Organizacje parafialne, poza dziećmi i młodzieżą (17 proc.), oferują swoją pomoc ubogim (15,6 proc), osobom starszym (14 proc.), chorym (11,5 proc.), samotnie wychowującym dzieci (9,8 proc.), bezrobotnym (9,1 proc.), wychodzącym z uzależnień (7 proc.) oraz bezdomnych (6 proc.).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.