Powstaje plan zabezpieczenia, także medycznego, imprez związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz organizacją transportu publicznego; trwają prace nad stroną internetową, na której pielgrzymi znajdą najważniejsze informacje o regionie - tak woj. śląskie przygotowuje się do ŚDM.
Tydzień przed ŚDM, czyli w czasie tzw. tygodnia w diecezjach, do woj. śląskiego przyjedzie ok. 40 tys. zagranicznych pielgrzymów. Trzykrotnie więcej zgłosiło chęć zwiedzenia Jasnej Góry, a w czasie mszy, którą odprawi tam Franciszek, spodziewane jest nawet pół miliona wiernych.
Do woj. śląskiego przyjechać mają młodzi m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Węgier, a także z Indii, USA, Argentyny, Botswany, Puerto Rico, Botswany i Tajwanu. Najwięcej, bo ok. 20 tys. z nich, przyjedzie do archidiecezji katowickiej, ok. 10 tys. - do archidiecezji częstochowskiej, po 5 tys. młodych przyjmą diecezje gliwicka i sosnowiecka, a leżąca na granicy woj. śląskiego i małopolskiego diecezja bielsko-żywiecka - 10 tys. osób.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacją transportu publicznego oraz zabezpieczeniem medycznym czy finansowym imprez związanych z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.
Z kolei Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego ma m.in. uruchomić specjalną stronę internetową dla pielgrzymów, zawierającą podstawowe informacje o województwie. "Również nasza samorządowa spółka Koleje Śląskie przygotowuje dodatkową ofertę przewozową dla pielgrzymów, którzy planują podróże do Krakowa i Częstochowy" - powiedział marszałek Wojciech Saługa. M.in. na te cele Urząd Marszałkowski wstępnie zarezerwował ok. 700 tys. zł.
Oprócz przygotowań na szczeblu wojewódzkim, prace prowadzone są również w diecezjalnych centrach ŚDM. To one odpowiadają m.in. za weryfikację zgłoszeń, przydzielenie pielgrzymów do poszczególnych parafii i rodzin, u których pielgrzymi będą nocować, oraz dopracowanie planu dni w diecezji.
Jedno z największych w regionie wydarzeń - współfinansowane z budżetu Katowic - odbędzie się 23 lipca na lotnisku Muchowiec, gdzie zaplanowano prezentację wspólnot międzynarodowych, mszę oraz koncerty m.in. popularnego chrześcijańskiego zespołu Trzecia Godzina Dnia. W wydarzeniu tym może wziąć udział nawet 60 tys. osób - zagranicznych pielgrzymów, wolontariuszy, rodzin podejmujących gości, biskupów, księży.
Tego samego dnia na Jasnej Górze zaplanowano wieczór jedności, czyli spotkanie dla kilku tys. młodych. Angelika Sitek z Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśniła, że wydarzenie to ma nawiązywać do ŚDM sprzed 25 lat, które odbyły się właśnie w Częstochowie. "Chcemy pokazać, że ŚDM to nie jednorazowa akcja, ale cykliczne wydarzenie, które jest już organizowane od lat i będzie kontynuowane" - powiedziała.
Podczas pobytu w diecezjach na terenie woj. śląskiego pielgrzymi zwiedzą m.in. Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Ponadto młodzi z diecezji sosnowieckiej chcą pokazać pielgrzymom zza granicy fenomen pieszego pielgrzymowania w Polsce - jako jedną z atrakcji zaplanowali 15-kilometrową pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.
Z kolei wszyscy, którzy odwiedzą Beskidy, będą mogli nie tylko poznać góry, ale też wziąć udział w tzw. dniu zaangażowania społecznego, w czasie którego będzie można popracować jako wolontariusz m.in. w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych i hospicjach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.