Powstaje plan zabezpieczenia, także medycznego, imprez związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz organizacją transportu publicznego; trwają prace nad stroną internetową, na której pielgrzymi znajdą najważniejsze informacje o regionie - tak woj. śląskie przygotowuje się do ŚDM.
Tydzień przed ŚDM, czyli w czasie tzw. tygodnia w diecezjach, do woj. śląskiego przyjedzie ok. 40 tys. zagranicznych pielgrzymów. Trzykrotnie więcej zgłosiło chęć zwiedzenia Jasnej Góry, a w czasie mszy, którą odprawi tam Franciszek, spodziewane jest nawet pół miliona wiernych.
Do woj. śląskiego przyjechać mają młodzi m.in. z Włoch, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Węgier, a także z Indii, USA, Argentyny, Botswany, Puerto Rico, Botswany i Tajwanu. Najwięcej, bo ok. 20 tys. z nich, przyjedzie do archidiecezji katowickiej, ok. 10 tys. - do archidiecezji częstochowskiej, po 5 tys. młodych przyjmą diecezje gliwicka i sosnowiecka, a leżąca na granicy woj. śląskiego i małopolskiego diecezja bielsko-żywiecka - 10 tys. osób.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe wojewody śląskiego, obecnie trwają prace m.in. nad opracowaniem planu bezpieczeństwa, organizacją transportu publicznego oraz zabezpieczeniem medycznym czy finansowym imprez związanych z ŚDM. Pracują nad tym m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz przedstawiciele Kościoła. Szczegółowego planu wydatków jeszcze nie ma.
Z kolei Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego ma m.in. uruchomić specjalną stronę internetową dla pielgrzymów, zawierającą podstawowe informacje o województwie. "Również nasza samorządowa spółka Koleje Śląskie przygotowuje dodatkową ofertę przewozową dla pielgrzymów, którzy planują podróże do Krakowa i Częstochowy" - powiedział marszałek Wojciech Saługa. M.in. na te cele Urząd Marszałkowski wstępnie zarezerwował ok. 700 tys. zł.
Oprócz przygotowań na szczeblu wojewódzkim, prace prowadzone są również w diecezjalnych centrach ŚDM. To one odpowiadają m.in. za weryfikację zgłoszeń, przydzielenie pielgrzymów do poszczególnych parafii i rodzin, u których pielgrzymi będą nocować, oraz dopracowanie planu dni w diecezji.
Jedno z największych w regionie wydarzeń - współfinansowane z budżetu Katowic - odbędzie się 23 lipca na lotnisku Muchowiec, gdzie zaplanowano prezentację wspólnot międzynarodowych, mszę oraz koncerty m.in. popularnego chrześcijańskiego zespołu Trzecia Godzina Dnia. W wydarzeniu tym może wziąć udział nawet 60 tys. osób - zagranicznych pielgrzymów, wolontariuszy, rodzin podejmujących gości, biskupów, księży.
Tego samego dnia na Jasnej Górze zaplanowano wieczór jedności, czyli spotkanie dla kilku tys. młodych. Angelika Sitek z Archidiecezji Częstochowskiej wyjaśniła, że wydarzenie to ma nawiązywać do ŚDM sprzed 25 lat, które odbyły się właśnie w Częstochowie. "Chcemy pokazać, że ŚDM to nie jednorazowa akcja, ale cykliczne wydarzenie, które jest już organizowane od lat i będzie kontynuowane" - powiedziała.
Podczas pobytu w diecezjach na terenie woj. śląskiego pielgrzymi zwiedzą m.in. Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
Ponadto młodzi z diecezji sosnowieckiej chcą pokazać pielgrzymom zza granicy fenomen pieszego pielgrzymowania w Polsce - jako jedną z atrakcji zaplanowali 15-kilometrową pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.
Z kolei wszyscy, którzy odwiedzą Beskidy, będą mogli nie tylko poznać góry, ale też wziąć udział w tzw. dniu zaangażowania społecznego, w czasie którego będzie można popracować jako wolontariusz m.in. w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych i hospicjach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.