Rozstrzygnięto plebiscyt "Śląski Wawrzyn Literacki 2008"

Powieść "Balzakiana" Jacka Dehnela zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2008. Internauci wyróżnili książkę pt. "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka.

Laureaci odbiorą statuetki Śląskiego Wawrzynu Literackiego podczas uroczystości, która odbędzie się w październiku.

O rozstrzygnięciu plebiscytu poinformowała w piątek PAP Aneta Satława z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej. "W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyznać dwie statuetki. W ten sposób chcemy też uhonorować także wybór internautów" - powiedziała.

W głosowaniu tradycyjnym "Balzakiana" zdobyła prawie 42 proc. głosów i pokonała biografię Kapuścińskiego. Książka Nowackiej i Ziątka zwyciężyła z kolei w głosowaniu internetowym, uzyskując ponad połowę głosów.

Na zwycięską prozę Dehnela składają się cztery minipowieści, zainspirowane twórczością Honoriusza Balzaca. W książce są liczne aluzje i cytaty z tego słynnego francuskiego XIX-wiecznego powieściopisarza. Głównym tematem powieści są ludzkie tęsknoty i żądze, tłem zaś zmieniająca się Polska.

Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek to literaturoznawcy od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Ich książka opisuje nie tylko działalność literacką jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku, ale też jest próba naszkicowania losów pisarza.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

W tym sezonie do nagrody Biblioteki Śląskiej zgłoszono następujące książki: "Kup kota w worku" Tadeusza Różewicza, "Balzakiana" Jacka Dehnela, "Dzienniki z lat osiemdziesiątych" Teodora Parnickiego, "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka, "Gubione" Krystyny Miłobędzkiej, "Trzecie błyski" Julii Hartwig i "Dzienniki 1927-1969" Anny Kowalskiej.

Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki.

W poprzednich edycjach plebiscytu czytelnicy nagrodzili książki: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Macieja Maleńczuka, Janusza Głowackiego, Jana Pawła II, Ryszarda Kapuścińskiego i Henryka Wańka.

Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów - ok. 2 mln woluminów - korzysta ok. 130 tys. czytelników.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
wiecej »