Powieść "Balzakiana" Jacka Dehnela zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2008. Internauci wyróżnili książkę pt. "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka.
Laureaci odbiorą statuetki Śląskiego Wawrzynu Literackiego podczas uroczystości, która odbędzie się w październiku.
O rozstrzygnięciu plebiscytu poinformowała w piątek PAP Aneta Satława z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej. "W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyznać dwie statuetki. W ten sposób chcemy też uhonorować także wybór internautów" - powiedziała.
W głosowaniu tradycyjnym "Balzakiana" zdobyła prawie 42 proc. głosów i pokonała biografię Kapuścińskiego. Książka Nowackiej i Ziątka zwyciężyła z kolei w głosowaniu internetowym, uzyskując ponad połowę głosów.
Na zwycięską prozę Dehnela składają się cztery minipowieści, zainspirowane twórczością Honoriusza Balzaca. W książce są liczne aluzje i cytaty z tego słynnego francuskiego XIX-wiecznego powieściopisarza. Głównym tematem powieści są ludzkie tęsknoty i żądze, tłem zaś zmieniająca się Polska.
Beata Nowacka i Zygmunt Ziątek to literaturoznawcy od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego. Ich książka opisuje nie tylko działalność literacką jednego z najwybitniejszych reportażystów XX wieku, ale też jest próba naszkicowania losów pisarza.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
W tym sezonie do nagrody Biblioteki Śląskiej zgłoszono następujące książki: "Kup kota w worku" Tadeusza Różewicza, "Balzakiana" Jacka Dehnela, "Dzienniki z lat osiemdziesiątych" Teodora Parnickiego, "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka, "Gubione" Krystyny Miłobędzkiej, "Trzecie błyski" Julii Hartwig i "Dzienniki 1927-1969" Anny Kowalskiej.
Książki nominują wybitni humaniści - krytycy, badacze i znawcy współczesnej literatury, a zwycięzcę wybierają w głosowaniu czytelnicy biblioteki.
W poprzednich edycjach plebiscytu czytelnicy nagrodzili książki: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Macieja Maleńczuka, Janusza Głowackiego, Jana Pawła II, Ryszarda Kapuścińskiego i Henryka Wańka.
Biblioteka Śląska jest największą i najstarszą w regionie oraz jedną z największych w Polsce. Z jej zbiorów - ok. 2 mln woluminów - korzysta ok. 130 tys. czytelników.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.