O planowanej papieskiej wizycie mówi proboszcz jedynej katolickiej parafii na tej greckiej wyspie, ks. Leon Kiskinis.
Mieszkańcy Lesbos dają Europie lekcję solidarności. Sami niewiele mając nie zamknęli się na potrzebujących, tylko, na ile to jest w ich mocy, od lat niosą im pomoc i zwyczajne ludzkie wsparcie. Wskazuje na to ks. Leon Kiskinis, proboszcz jedynej katolickiej parafii na tej greckiej wyspie. Podkreśla on, że chrześcijanie różnych wyznań wspólnie wspierają uchodźców, a wizyta Papieża jest dla nich umocnieniem w tym wysiłku niesienia codziennej pomocy.
„Jest to podróż dawanego całemu światu świadectwa, że migranci są nie tylko liczbami, ale przede wszystkim ludźmi. Mają swoją historię, mają marzenia, mają też konkretne imię. Stąd, przyjmując ich, trzeba traktować ich z godnością należną osobie ludzkiej – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Kiskinis. - Ludność miejscowa na Lesbos wykazała się niesamowitym braterstwem, wielkim człowieczeństwem; czegoś podobnego nigdy wcześniej tu nie widziałem. Nie pochowali się w domach i nie zamknęli im drzwi przed nosem, nie wznieśli też murów czy płotów, tylko przyjęli tych ludzi licząc, że tak samo solidarnie przyjmie ich Europa, będąca ojczyzną praw człowieka”.
Ks. Kiskinis wyraża zarazem przekonanie, że dla rozwiązania tego kryzysu humanitarnego trzeba ścisłej współpracy, także ekumenicznej. Wyrazem tego jest papieska wizyta na Lesbos składana wspólnie z patriarchą Bartłomiejem i prawosławnym arcybiskupem Aten. „Pokazuje to, że jesteśmy tu razem jako chrześcijanie, by przynieść trochę otuchy i nadziei potrzebującym, a także, by uwrażliwić Unię Europejską i poszczególne rządy na problem uchodźców – mówi grecki kapłan. - Papież chce pokazać, że tego problemu nie rozwiąże się przez wznoszenie kolejnych murów i barier, by zatrzymać ludzi uchodzących przed cierpieniem, wojnami, biedą, którzy nie mają innej alternatywy niż ucieczka do Europy. Potrzeba naszej solidarności. To jest ten chrześcijański i ekumeniczny wymiar papieskiej podróży”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.