Wioślarskie MŚ: Złoto dla Polek

Julia Michalska i Magdalena Fularczyk odebrały złote medale i wysłuchały na poznańskim Torze Regatowym Malta Mazurka Dąbrowskiego. To pierwszy w historii tytuł mistrzyń świata wywalczony przez polskie wioślarki.

Zawodniczki Trytona Poznań stanęły na najwyższym stopniu owinięte w biało-czerwoną flagę. Podczas odgrywania hymnu w ich oczach pojawiły się łzy...

Srebrne medale przypadły Brytyjkom Annie Bebington i Annabel Vernon, a brązowe Bułgarkom Rumianie Nejkowej i Miglenie Markowej.

Z kolei w wioślarskich mistrzostwach świata niepełnosprawnych rozgrywanych na Torze Regatowym Malta w Poznaniu polska para Jolanta Pawlak i Piotr Majka (oboje Start Szczecin) zdobyła brąz.

Zawody niepełnosprawnych rozgrywane są równolegle z mistrzostwami świata seniorów. 150 zawodników rywalizowało o medale w pięciu konkurencjach.

Pawlak i Majka zdobyli w swojej karierze już trzeci medal mistrzostw świata. W 2006 roku zajęli drugie miejsce, a rok później wywalczyli brązowy medal.

Trener szczecinian Tomasz Kaźmierczak przyznał, że był to wyjątkowy wyścig: "Nasza dwójka miała bardzo ciężki bieg, ponieważ pięć osad popłynęło poniżej rekordu świata. Warunki do ścigania są znakomite, a tak naprawdę można było zająć dziś pierwsze miejsce, ale równie dobrze być poza podium".

Pawlak i Majka wioślarstwo trenują dopiero od trzech lat. Wcześniej przez 11 lat uprawiali pływanie. "Łatwo było im się przekwalifikować, bowiem wiele elementów z treningu pływackiego można było przenieść do wioślarstwa. Ale jak na tak krótki okres trenowania, szybko zaczęli osiagać sukcesy" - dodał szkoleniowiec.

Jego zdaniem, najważniejsze, że potrafili się odbudować po trochę nieudanym starcie w paraolimpiadzie w Pekinie, gdzie zajęli szóste miejsce. "Cieszę się, że wrócili do gry. A po złoty medal może powalczymy na kolejnych mistrzostwach świata. Wszystko jeszcze przed nimi" - podsumował.

W MŚ niepełnosprawnych startowały łącznie cztery polskie osady. W jedynce Martyna Snopek (Start Szczecin) zajęła czwarte miejsce w finale A, a wśród mężczyzn Robert Studziżba (Start Szczecin) był drugi w finale B.

W konkurencji czwórki ze sternikiem polska osada w składzie Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Grocholska, Jarosław Szychowski (wszyscy Lotto Bydgostia WSG Bank Pocztowy) uplasowali się na piątej pozycji w finale B.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »