Reklama

Światowe Forum Mediów Polonijnych

Około 150 dziennikarzy i wydawców mediów polonijnych z całego świata uczestniczy w 17. Światowym Forum Mediów Polonijnych rozpoczętym we wtorek w Tarnowie. Przez najbliższy tydzień będą dyskutować m.in. o roli polonijnej prasy w utrzymywaniu więzi Polaków z krajem oraz promocji Polski na świecie.

Reklama

Jak ocenił dyrektor biura organizacyjnego forum, Stanisław Lis, po 16 latach można powiedzieć, że praktycznie wszystkie cele, jakie przyświecały tej inicjatywie, są konsekwentnie realizowane. "Zyskuje na tym polska gospodarka i kultura, zyskują środowiska Polaków mieszkających w różnych krajach" - powiedział PAP Lis.

Ocenił, że z jednej strony forum stało się efektywną formą promocji Polski, a z drugiej - dzięki wiedzy, talentom i patriotyzmowi dziennikarzy polonijnych wzmacniają się więzi pomiędzy środowiskami Polonii na całym świecie.

Co roku w forum uczestniczy ok. 150 dziennikarzy polonijnych z ponad 30 krajów świata: m.in. tak dalekich jak Australia, Argentyna, Egipt, Kanada, USA, RPA, a także m.in. z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Jak zauważył Lis, owocem ich obecności jest corocznie średnio 2,5-3 tysiące artykułów prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych w mediach polonijnych.

Podczas wtorkowej inauguracji w Tarnowie wręczono m.in. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Henryka Cyganika "Powroty do źródeł" oraz w konkursie na reportaż z poprzedniej edycji forum. W pierwszym z konkursów zwyciężył Tadeusz Urbański ze Szwecji, w drugim - Agata Lewandowski z Niemiec.

Z Tarnowa uczestnicy forum pojadą na Śląsk, gdzie odwiedzą m.in. Katowice (tu zaplanowano np. zwiedzanie Spodka i redakcji śląskich mediów), Bytom, Siemianowice Śląskie, Zabrze (zwiedzanie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii), Żywiec (spotkanie z księżną Marią Krystyną Habsburg), Tarnowskie Góry i Żory. Obejrzą też śląskie zabytki techniki.

W programie znalazły się też wykłady oraz zwiedzanie miejsc związanych z Wojciechem Korfantym - dyktatorem III Powstania Śląskiego i śląskim politykiem okresu międzywojennego, którego postaci poświęcony jest 2009 rok w regionie. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Korfantego.

Forum zakończy się w poniedziałek w Warszawie, gdzie uczestnicy odwiedzą Senat i spotkają się z jego władzami. Jednym z tematów tegorocznego spotkania jest "20-lecie odrodzonego Senatu RP: bilans dokonań na rzecz budowy więzi Polaków żyjących poza krajem z Macierzą".

W ostatnim dniu forum, podczas spotkania w siedzibie Senatu, wręczona zostanie nagroda "Fidelis Poloniae 2009", przyznawana przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią za wybitne zasługi w umacnianiu więzi Polonii z krajem i promocję Polski na świecie.

Organizatorem Światowego Forum Mediów Polonijnych jest obchodzące w tym roku jubileusz 10-lecia działalności stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Jednym z patronów imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama