Co najmniej cztery osoby zostały w czwartek ranne i trafiły do szpitala podczas pierwszej w tym roku gonitwy w Pampelunie, na północy Hiszpanii, w ramach trwającej tam fiesty ku czci świętego Fermina. Byki nie wzięły jednak nikogo na rogi.
W szaleńczej encierro, czyli gonitwie po zamkniętej 848-metrowej ulicznej trasie, ok. 2 tysiące śmiałków uciekało przed sześcioma bykami, ważącymi od 510 do 630 kg. Gonitwa rozpoczęła się o godz. 8 i trwała 2 minuty 28 sekund. Przyglądały się jej tłumy gapiów, ciasno wypełniające uliczki Pampeluny.
Pod koniec gonitwy byki nie zauważyły lekkiego skrętu i wpadły prosto w grupę kilkunastu mężczyzn, którzy wcześniej potknęli się i próbowali wstać. O włos uniknęli oni wzięcia na rogi.
Z powodu porannych opadów deszczu wyłożone kocimi łbami uliczki Pampeluny były wyjątkowo śliskie, co utrudniało poszukiwaczom mocnych wrażeń ucieczkę i wywoływało liczne upadki.
Bieg kończy się na arenie, gdzie zwierzęta czeka po południu niemal pewna śmierć z rąk torreadorów. Wieczorem mięso byków trafia na stół w miejscowych restauracjach.
Podczas święta, które potrwa do 14 lipca, w mieście oprócz porannych gonitw odbywa się wiele innych wydarzeń, takich jak koncerty, kolorowe parady czy rodzinne pikniki.
Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w swojej powieści "Słońce też wschodzi".
Fiesta budzi wiele kontrowersji: z jednej strony przyciąga dziesiątki tysięcy osób z całego świata, z drugiej co roku niesie za sobą dziesiątki rannych ludzi i martwych byków. Co roku podczas tego święta ginie ich około 50.
Od 1911 roku, gdy rozpoczęto prowadzenie statystyk, w biegach z bykami w Pampelunie śmierć poniosło 16 osób. Ostatnią ofiarą był 27-letni Hiszpan Daniel Jimeno Romero, który 10 lipca 2009 roku został ugodzony przez byka w szyję.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.