W piątek na warszawskim Polu Mokotowskim w Warszawie został odsłonięty CosmoGolem - czterometrowy drewniany posąg, który ma być symbolem praw dziecka. Golem trafił do Polski za sprawą Fundacji Dzieci Niczyje.
CosmoGolem stanął przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Wawelskiej. To 13. taka konstrukcja na świecie. Do tej pory projekty CosmoGolem zostały stworzone m.in. w Antwerpii, Bombaju, Brugii, Brukseli, Tilburgu i Leuven. Na realizację oczekują konstrukcje w Pakistanie, Chinach, Namibii oraz Nikaragui.
Instalacja ma przypominać o pomocy najmłodszym, o dzieciach, które potrzebują wsparcia, nadziei i odwagi. W sercu Golema znajduje się okienko, przez które można wrzucać spisane na kartkach życzenia, myśli i marzenia. W tworzeniu rzeźby aktywny udział brali najmłodsi.
Wokół Golema Fundacja Dzieci Niczyje będzie organizować otwarte warsztaty dla dzieci dotyczące ich praw, oferty pomocowej dla dzieci, sztuki, innych kultur, a także działań organizacji pozarządowych. Do udziału w zajęciach związanych z Golem PAP/Bartłomiej Zborowski Warszawski CosmoGolem to 13. taka konstrukcja na świecie. em FDN zachęca także nauczycieli i wychowawców.
Scenariusze zajęć oraz kalendarium imprez planowanych wokół Golema będą dostępne na towarzyszącej projektowi stronie internetowej www.cosmogolem.pl. Pierwszym, już dostępnym na stronie materiałem, jest scenariusz przygotowany przez konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
"Chcemy, by CosmoGolem stał na Polu Mokotowskim już zawsze i mamy nadzieję, że będzie dla dzieci tak ważnym elementem rzeczywistości, jak telefon 116 111" - powiedziała koordynatorka Telefonu Zaufania Lucyna Kicińska. Przypomniała, że telefon 116 111 działa już 10 miesięcy, w tym czasie dyżurujący konsultanci odebrali ponad 70 tys. połączeń. Dzieci najczęściej opowiadały o sprzeczkach, nieporozumieniach ze znajomymi, trudnych pierwszych miłościach, problemach w relacjach z rodzicami i rodzeństwem.
CosmoGolem to także obiekt sztuki nowoczesnej. Autorem projektu jest belgijski artysta - Koen Vanmechelen. W swojej twórczości wykorzystuje rzeźbę, malarstwo, fotografię; projektuje szkło i instalacje artystyczne. Jego prace nawiązują do współczesnej nauki, filozofii i etyki. Ideę Golema Vanmechelen zaczerpnął z legendy o glinianym Homunkulusie - rzeźby, którą rabin Jehuda Loew stworzył w Pradze w XVI wieku.
Patronat honorowy nad Golemem objęli prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasador Belgii Jan Luykx.
Golem to, po Telefonie Zaufania, kolejny projekt realizowany przez FDN przy współpracy z operatorem sieci Plus.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.