200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego.
Biblioteka Narodowa udostępnia blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki najcenniejszymi obiektami są rękopis "Balladyny" z 1834 r. oraz rękopis niedokończonego dramatu "Krak" z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego. W zbiorze autografów jest też "Odpowiedź na Psalmy Przyszłości" nazywana przez historyków literatury "rękopisem warszawskim" ze względu na fakt, że zawiera ona znaczące różnice w stosunku do pierwodruku tego utworu. Staranny charakter pisma Słowackiego można tez podziwiać w listach do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza.
Na stronach internetowych zamieszczono także pierwodruki dzieł Słowackiego będące w posiadaniu BN m.in. pierwodruk "Kordiana" wydany nakładem autora w 1834 roku, dziewiętnastowieczne wydania "Mazepy", "Lilli Wenedy", "Anhelliego". Kolekcję uzupełniają eseje o twórczości Słowackiego pióra m.in. Cypriana Kamila Norwida, Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego.
Całą kolekcje można oglądać na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (www.polona.pl).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.