Szef KAI: Sąd godzi w fundamenty demokracji

Dzisiejszy wyrok sądu skazujący ks. Marka Gancarczyka jest poważnym ciosem zadanym polskiej demokracji. Kapłan zostaje ukarany wyłącznie za to, że jest wierny nauczaniu moralnemu Kościoła i ośmiela się publicznie je głosić - komentuje Marin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Decyzja sądu godzi zatem w fundamenty demokracji. A są nimi prawo do wolności religijnej oraz prawo do wolności słowa. Jedynym powodem, dla którego redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” został skazany na zapłacenie 30 tys. złotych, jest fakt, iż powiedział bolesną prawdę, że Alicja Tysiąc chciała zabić własne, nienarodzone jeszcze dziecko.

Sąd wydając taki wyrok zaprzecza ponadto podstawowej misji wymiaru sprawiedliwości, jakim jest strzeżenie życia i ochrona przed przemocą każdej ludzkiej osoby, w szczególności najsłabszych. Okazuje się stroną, przyznając rację osobie, która wielokrotnie publicznie – beż żadnego skrępowania - deklarowała chęć pozbawienia życia swego dziecka.

Decyzja Sądu Okręgowego w Katowicach jest także złowrogą zapowiedzią chęci podważenia jednej z największych zdobyczy wolnej Rzeczpospolitej, jakim było zbudowanie kompromisu wokół aborcji, akceptowanego przez liczące się siły społeczne. Dziś okazało się, że wymiar sprawiedliwości gotów jest być instrumentem tych radykalnych ideologów lewicy, którzy chcą podważyć pokój społeczny w Polsce, zbudowany wokół tej sprawy. Kto wie, czy nie nadchodzi czas, kiedy znów będziemy musieli uporczywie bronić podstawowych swobód obywatelskich, z prawem do życia na pierwszym miejscu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Lol
  23.09.2009 21:45
  Obrońcy demokracji i wolności słowa się znaleźli. Kościół nie jest demokratyczny, ani nie występuje w nim wolność słowa, więc może przestańcie się na ten temat wypowiadać. Jeśli już jesteście za taką wolnością słowa, to przestańcie grozić każdemu, kto ma odmienne poglądy doniesieniem o obrazie uczuć religijnych.
 • katyń
  23.09.2009 22:53
  Wszyscy Polacy zdeptani przez lewicę w czasach "najsprawiedliwszego systemu PRL'u" powinni się zwrócić do Trybunału w Hadze o odszkodowania. I niech płaci lewica.
 • kolo
  23.09.2009 23:28
  "Wolność prasy jest fundamentem państwa, ale ochrona prawna przysługuje także jednostce - wskazała sędzia Ewa Solecka." - dziecko Pani Alicji T. to jednostka, którą to jednostkę lekarze ochronili przed śmiercią, poza tym ks. Marek to też jednostka i ma swoje prawa
 • Stanisław Miłosz
  24.09.2009 01:22

  Tak szczerze mówiąc to nie mam zielonego pojęcia jak się ma niesprwiedliwy, więcej - głupi wyrok do demokracji? Salomon demokratą z pewnością nie był, a - jak powszecnie wiadomo - rozstrzygał spory sprawiedliwie.
  Tu sąd, w osobie p. sędzi, udał głupa że niby nie wie o co chodzi, że sztrasbuskie "prawo do prywatności", że "wady polskiego prawa", że coś tam jeszcze, że to tylko zasłona dymna. Sąd skupił się na dosłowności i nie zechciał raczyć zauważyć całego kontekstu sprawy. Jest to elementarny błąd i miejmy nadzieję, że sąd apelacyjny go naprawi. Naprawi, nim do reszty zwątpimy w rzetelność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »